Bir insan hakkı olarak su hakkı
The human right to water
  1. Tez No: 250010
  2. Yazar: ERAL TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmanın konusu bir insan hakkı olarak su hakkıdır. Bir insan hakkı olarak su hakkı BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi tarafından 2002'de ilan edilen Genel Yorum 15'te ortaya konulmuştur. Genel Yorum 15, ?su hakkı, herkesin kişisel ve ev içi kullanımları için yeterli, güvenli, kabul edilebilir, erişilebilir ve bedeli ödenebilir suya sahip olma hakkını öngörmektedir? demektedir. Genel Yorum 15 öncesinde de, temel bir insan hakkı olarak temiz suya erişim zımnen ya da açıkça uluslararası ve ulusal düzeyde desteklenmiştir.Bu çalışmada ilk olarak bir insan hakkı olarak su hakkının ortaya çıkış süreci ve ilgili temel uluslararası ve ulusal hukuki düzenlemeler incelenmiştir. Daha sonra hakkın içeriği ve Taraf Devletlerin yükümlülükleri Genel Yorum 15 çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the human right to water. The human right to water was disclosed in General Comment 15 declared by the United Nations Committee on Economic, Social and Cultural Rights in 2002. General Comment 15 states that ?the human right to water entitles everyone to sufficient, affordable, physically accessible, safe and acceptable water for personal and domestic uses?. Before General Comment 15, access to safe water as a fundamental human right implicitly or explicitly also supported in international and national levels.In this study, firstly the process of the coming into being of the human right to water and relevant fundamental international and national legal regulations are examined. Then the content of the right and the obligations of State Parties are discussed in framework of the General Comment 15.