Bir temel hak olarak su hakkının kullanımında yerel yönetimlerin rolü: Muğla ili örneği
The role of local governments in the implementation of the right to water as a fundamental human right: The case of Muğla province
- Tez No: 1015632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN CENİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, su hakkının temel bir insan hakkı olarak ulusal ve uluslararası hukukta nasıl tanımlandığını ve bu hakkın yerel düzeyde hayata geçirilmesinde yerel yönetimlerin hukuki ve idari rolünü Muğla ili özelinde incelemektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2010 tarihli 64/292 sayılı kararıyla tanınan su hakkı ile Türkiye'de Anayasa, Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu çerçevesinde yerel yönetimlere verilen görevler, çalışmanın hukuki temelini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, su hakkının uygulanmasında yerel yönetimlerin pozitif yükümlülüklerini değerlendirmek; suya erişimde yaşanan sorunların hangi yapısal ve çevresel faktörlerden kaynaklandığını Muğla ili örneğinde ortaya koymaktır. Çalışmada Devlet Su İşleri (DSİ), Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) tarafından yayımlanan veriler incelenmiş; su arz-talep dengesi, kuraklık riskleri, tarımsal sulama baskısı, kayıp-kaçak oranları ve altyapı kapasitesi yerel yönetimlerin hukuki sorumlulukları bağlamında analiz edilmiştir. Bulgular, Muğla'da su hakkının tam olarak karşılanmasını zorlaştıran üç temel unsur olduğunu göstermektedir: iklim değişikliği nedeniyle azalan yağışlar ve artan sıcaklıklar; tarımsal sulamanın su kaynakları üzerindeki yoğun baskısı ve yıllardır yüksek seyreden kayıp-kaçak oranları. Bu koşullar, özellikle yaz aylarında turizm kaynaklı nüfus artışıyla birleştiğinde suya erişimde kırılganlık yaratmakta ve yerel yönetimlerin hizmet sunum kapasitesini zorlamaktadır. Yerel yönetimlerin bu sorunlara yönelik geliştirdiği çözüm stratejileri—yeni içme suyu projeleri, isale hattı güçlendirmeleri, derin kuyu yatırımları, altyapı yenileme çalışmaları, basınç yönetimi, akıllı sayaç sistemleri ve su tasarrufu kampanyaları su hakkının güvence altına alınması açısından önemli adımlar olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca arıtılmış suyun yeniden kullanımı, yağmur suyu hasadı ve havza bazlı planlama gibi sürdürülebilir yaklaşımlar, suyun döngüsel kullanımını destekleyerek yerel yönetimlerin hukuki yükümlülüklerini yerine getirme kapasitesini artırmaktadır. Bu çalışma, su hakkının yalnızca bir altyapı ve teknik hizmet meselesi değil, aynı zamanda hukuki bir yükümlülük, yönetişim sorunu ve sürdürülebilirlik politikası gerektiren bütüncül bir alan olduğunu göstermektedir. Muğla örneğinden elde edilen bulgular, yerel yönetimlerin iklim değişikliğine uyum, su arz güvenliği ve hizmet eşitliği konularında güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymakta; Türkiye'nin diğer su stresi yaşayan bölgeleri için de yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the recognition of access to water as a fundamental human right within national and international legal frameworks, and evaluates the responsibilities of local governments in ensuring the realization of this right at the local level. The legal foundation of the research is based on the United Nations General Assembly Resolution 64/292, which formally recognizes the human right to water, along with the provisions of the Turkish Constitution, the Municipal Law, and the Metropolitan Municipality Law that assign explicit duties to local authorities regarding water supply and management. The primary aim of the study is to assess the positive obligations of local governments in safeguarding the right to water and to identify the structural and environmental challenges that hinder effective service delivery, with a specific focus on the province of Muğla. The study employs official data from the General Directorate of State Hydraulic Works (DSİ), the Turkish State Meteorological Service (MGM), and the Muğla Water and Sewerage Administration (MUSKİ). These data were analyzed in relation to water supply–demand dynamics, drought risks, agricultural water use pressures, non-revenue water rates, and infrastructure capacity. The findings indicate that three major factors challenge the full realization of the right to water in Muğla: long-term declines in precipitation associated with climate change, increasing temperatures that raise evaporation rates, and the high share of agricultural water use that places significant pressure on surface and groundwater resources. These pressures become more pronounced during the summer months due to rapid population growth driven by tourism, resulting in periods of heightened vulnerability in water access and service continuity. Local governments have implemented a range of strategies to address these challenges, including new drinking water supply projects, deep well investments, transmission line reinforcement, infrastructure renewal, pressure management, smart metering, and public water conservation campaigns. Additionally, sustainable approaches such as wastewater reuse, rainwater harvesting, and basin-based planning contribute to strengthening local governments' capacity to meet their legal obligations regarding the right to water. Overall, the study demonstrates that ensuring the right to water is not merely a technical service provision issue but a comprehensive governance challenge that requires legal, administrative, environmental, and social dimensions to be addressed simultaneously. The evidence from Muğla highlights the need to enhance the climate resilience, supply security, and institutional capacity of local governments, offering insights relevant to other water-stressed regions of Türkiye.