Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde öğrenen özerkliği
Learner autonomy at teaching turkish as a foreign language
  1. Tez No: 250048
  2. Yazar: DUYGU NİHAL EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA CANAN KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkçenin Yabancı Dil Olarak öğretimi bağlamında yarar getireceği düşünülen öğrenen özerkliği kavramı ve Avrupa Konseyi'nin desteklediği bir dil öğretim projesi olarak geliştirilen Avrupa Dil Gelişim Dosyası uygulamalarının dil öğrenimi ve öğretimine etkileri, bu çalışmanın temellerini oluşturmuştur.Öğrenen Özerkliği kavramının yabancı dil öğretiminde önemi ortaya konulmuş ancak Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde buna yönelik çalışmalara yeterince yer verilmemiştir. Kavramın Türkçe öğretimi yapan kurum ve öğretmenlerce tanınması TYDÖ'de gerçekleştirilecek ilerlemeler açısından fayda sağlayacaktır.Araştırmada, öğrenen özerkliği kavramı ve kavrama gönderimde bulunan ADGD ve uygulamaları ile ilgili önceki çalışmalar incelenmiş, özerklik Little (2002) ve Holec (1981)'in tanımları çerçevesinde ele alınmıştır. Ankara Üniversitesi TÖMER İstanbul Şubesi Türkçe öğrencilerini kapsayan bir örneklem grubuna özel geliştirilen öğrenen özerkliğinin gerekleri ve öğrenme stratejileriyle ilgili sormaca oluşturulmuş ve sonrasında da rastlantısal yolla seçilen gruba uygulanmıştır. Öğrenci görüşlerinin doğruluğunu desteklenmek amacıyla ilgili kurumda Türkçe okutmanları da çalışma için doldurdukları görüşme formlarıyla çalışmaya katkı sağlamıştır. Veri toplama aşamasının sonunda elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The notion of learner autonomy that is thought to bring some benefits in the context of teaching Turkish as a foreign language and the effects of European Language Portfolio applications, developed as a language teaching Project by the European Council, to language learning and teaching are the basis of this study.The importance of Learner Autonomy has been introduced to the literature; however, it has not been applied enough in the context of teaching Turkish as a foreign language. Recognition of this notion by the institutions and teachers that teach Turkish will provide a lot of benefits in the field of Teaching Turkish as a Foreign Language.In this study, the notion of learner autonomy and the previous studies on European Language Portfolio and its applications referring to this notion has been analyzed, and autonomy has been taken in the frame of Little (2002) and Holec (1981). A questionnaire about the necessities of learner autonomy and learning strategies was made up for the Turkish learners of Ankara University TOMER İstanbul Branch and afterwards it was applied on a random group. The Turkish lecturers in the same institution also contributed to the study with the forms they filled in to support the truth of opinions of the students. The data obtained as a result of the data collection process has been evaluated and interpreted statistically.