Türkiye'de bir terör örgütünde sosyolojik açıdan kadınlar
The women in a terrorist organization in Turkey: a sociological perspective
  1. Tez No: 250047
  2. Yazar: NECATİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ÇABUK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Günümüzde terörizm, sosyal bilimciler tarafından üzerinde en çok konuşulan, tartışılan ve çözüm yolları üretilmeye çalışılan sorunlardan biri haline gelmiştir. Zira terörizm, küreselleşerek bütün dünya toplumlarını derinden etkileyen bir fenomen haline dönüşmüştür.Terörizmin en önemli özelliği ?kuralsız? olması ve insanlığın ürettiği tüm değerleri ?araçsallaştırarak? kullanmasıdır. Bunu dünyanın değişik bölgelerinde faaliyet yürüten terör örgütleri incelendiğinde görmek mümkündür. Nitekim bu örgütlerin ideoloji, din, etnisite, aile, kültürel değerler, gelişmişlik/az gelişmişlik, şiddet ve insan gibi pek çok konuyu araçsallaştırdıkları gözlenmektedirTürkiye'de de terör örgütlerinin birçok konuyu araçsallaştırdıkları görülmektedir. 1980'li yıllardan itibaren silahlı faaliyetlere başlayan PKK hareketi buna en iyi örneklerden biridir. PKK faaliyetlere başladığı günden günümüze kadar Marksist/ Leninist ideoloji, aileler, aşiretler, dil, din, kültürel etkinlikler, azgelişmişlik, şiddet, çocuk, genç ve kadınlar olmak üzere pek çok konuyu araçsallaştırmıştır.Bu çalışmada, PKK'nın kadınları nasıl araçsallaştırdığı ve ikincil konumunu yeniden üreterek nasıl sürdürdüğü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, örgütün yazılı metinleri incelenmiş ve PKK'da faaliyet yürütmüş yirmi kadın örgüt mensubuyla derinlemesine mülakat yapılmıştır. PKK'da faaliyet yürüten kadınların demografik özelliklerinin profili ise, örgüte özgeçmiş raporu vermiş yüzellibir kadın örgüt mensubunun anlatımlarından elde edilmiştir. Elde edilen bulgular yararlanılan teoriler ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, terrorism has transformed into a global phenomenon which affects the entire societies. Thus, it is a hot issue for discussion, and one of the most pressing problems for social scientists.The main feature of terrorism is its unlawful character which instrumentalizes its own values. Aforementioned character of terrorism can be seen by analyzing terrorist organizations which are operating in the different regions of the world. As a matter of fact, it is observed that terrorist organizations have been instrumentalizating the matters such as the ideology, religion, ethnicity, family, cultural values, economic conditions, violence and human.It is seen that there are a lot of matters have been instrumentalized by the terrorist organizations operating in Turkey. In this context, it would not be wrong to say that the movement of Kurdistan Workers? Party (Kürdistan İşçi Partisi in Turkish, PKK) which commenced its armed activities in 1980?s can be counted as an important example. There are varieties of matters which have been instrumentalized by the PKK since its establishment such as Marxist-Leninist ideologies, families, feudal tribes, language, religion, cultural activities, economic underdevelopment, violence, juveniles, and women.In this study, two primary issues are inquired: (1) how does the PKK instrumentalize the women, and (2) how the PKK reproduce the secondary position of the women and make them carry on their activities in the organization. On that score, written documents of the PKK were analyzed and in-depth interviews were carried out with twenty women who had been in the PKK. Demographical profiles of the women terrorists were compiled by analyzing the personal history forms which were submitted to the PKK by 151 women terrorist. Findings of this study were analyzed in light of the related theories.