Uluslararası pazarlara girişte ortak girişimlerin başarısını etkileyen etkenler
The factors that effect joint ventures' success in entering international market
  1. Tez No: 250060
  2. Yazar: ASSEL DAULBAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Son yıllarda işletmelerin iç ve dış çevrelerinde karmaşıklık ve belirsizliğinartması, pazar koşullarının değişmesi, teknolojik gelişmeler, yoğun bir şekilde artanrekabet ve kısa süren ürün yaşam evreleri, yöneticileri iş yapmak için kullandıklarıgeleneksel yöntem ve stratejileri yeniden gözden geçirmeye yönlendirmiştir. Budoğrultuda şebeke organizasyon yapısı kapsamındaki uluslararası stratejikişbirlikleri, küresel rekabet avantajını oluşturma ve sürdürme baskıları ile karşıkarşıya kalan işletmelerin faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütmeleri konusundaoldukça çekici bir yapı olarak gelişmeye başlamışlardır.İşletmelerin stratejik planlarında önemli bir yere sahip olan uluslararası ortakgirişimler birlikte iş yapmanın avantajlarından yararlanmak isteyen ve farklıuluslardan gelen en az iki ortağın oluşturduğu yapılardır. Ortaya çıkardığı avantajlardoğrultusunda işletmeler tarafından yeni teknoloji veya pazarlara ulaşmak,faaliyetlerdeki riski paylaşmak, işleri çeşitlendirmek ve belirsizlikleri azaltmak gibifarklı amaçlarla oluşturulan uluslararası ortak girişimlerinin sayısı giderekartmaktadır.Bu bağlamda tez çalışması; stratejik işbirliği ve ortak girişimler kavramınıderinlemesine incelemek, uluslararası ortak girişimlerinin başarısını etkileyenfaktörleri ortaya koyabilmek ve bunları Kazakistan'da farklı sektörlerindekiuluslararası ortak girişim faaliyetleriyle ilişkilendirebilmek amacıylagerçekleştirilmiştir. Tezin en son araştırma bölümünde, Kazakistan'ın çeşitlisektörlerinde iş yapan Türk işletmelerinin oluşturdukları uluslararası ortakgirişimlerin başarısını oluşturan unsurlar ile ilgili gereken bilgiler veri toplama aracıolarak anket araştırması ile elde edildikten sonra, istatistiksel analiz teknikleri ileinceleme sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in complexity and uncertainty of internal and externalenvironments of enterprises in recent years, change in market conditions,technological developments, intense increase in competition and short lasting productlife cycles directed the managers to review the traditional methods and strategiesthey use. In this direction, international strategic alliances -within the networkorganization structure- have started to develop as quite attractive structures forenterprises that face with the pressure of forming and sustaining global competitiveadvantage on implementing their operations successfully.International joint ventures have an important place in enterprises? strategicplans. These structures that are formed by minimum two partners from differentcountries, who are willing to benefit from the advantages of co-operation. Regardingthe advantages they reveal, the number of international joint ventures are in increasethat are formed for different objectives like attaining new technologies or markets,distributing the risk, diversifying the business and reducing the uncertainties.Although they have numerous advantages for partner enterprises, due to variousreasons, the formed joint ventures show poor performance.Thesis study in this context is made in order to analyze the concept of strategicalliances and joint ventures in depth, to reveal the factors that affect the success ofjoint ventures and to be able to associate these with the operations of the jointventures in the different business sectors in Kazakhstan. In the last Research sectionwe give the results of our investigations concerned the success factors influencingthe success performances of International Joint Ventures formed between Turkishfirms and other foreign partner firms working in the different business sectors ofKazakhstan. The necessary informations were obtained by data collecting means ofquestionnaire and examined by the statistical analyze technics.