Latin Amerika'da ayrılıkçı terör hareketleri ve milliyetçiliğin farklı tanımları: Peru'da Aydınlık Yol deneyimi
Separatist terrorist acts and the nationalism in Latin America: The proces of Shining Path
- Tez No: 250066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Her ne kadar kanıksanmış olsa da bugün başta Amerika olmak üzere birçok ülke için terörizm bir an önce çözüm bulunması gereken sorunların başında gelmektedir. Bu nedenle insan davranışlarının en ürkütücüsü olan terörizmin ve nedenlerinin açıklığa kavuşturulması, soruna çözüm getirebilmek için en önemli çaba olacaktır.Bu çalışma, terör eylemlerini ve bu eylemler etrafında bir araya gelen kitleleri meşru kılabilecek olguları bulmaya yönelik bir çaba olarak tanımlanabilir. Bu çaba içerisinde hareket noktası olarak memnuniyetsiz halk kitlesi, lider kadro, çaresizlik ve ideoloji gibi teorik koşullar arasından ideolojiye haklı bir önem verilmiştir. Bu, kadronun birleşebilmesi için kendi içinde aynı amaç doğrultusunda hareket etmelerini sağlayan ortak bir ideoloji olmalıdır. Üstelik köylü ile üniversiteli üyelerin her birini tatmin edebilecek bir etkinliğe sahip olmalıdır.Bu noktada çalışma tarafından ortaya konmak istenen hipotez belirmektedir. Çalışmanın ortaya koymaya çalıştığı; kitleleri şiddet ve teröre yönlendirebilecek, hayatlarını feda etmelerine neden olabilecek en önemli ideolojinin kuvvetli bir aidiyet bağı niteliğinde kendini gösteren milliyetçilik olabileceğidir. Terör örgütleri ister sağ ister sol hatta dini temelli bir hareket olsun etnik, dini veya kültürel bir milliyetçilik özelliğini amaçları doğrultusunda kullanmaktadırlar.Çalışmanın genel yapısını oluşturan bu hipotez doğrultusunda Peru'da yaşanan Aydınlık Yol deneyimi üzerinden bir örnek olay incelemesi yapılmaya çalışılmıştır. Aydınlık Yol Marksist fikirleri Maoist bir yöntemle ülke içerisinde uygulamaya çabalayan bir terör örgütü görünümünde olmakla birlikte, halkın desteğini sağlamak amacıyla geçmişe dayalı etnik, kültürel ve dini aidiyet bağlarına baş vurarak etnik milliyetçilik motiflerini bünyesine katmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, terrorism is observed as among the accustomed acts in daily life. However terrorism is observed as accustomed acts, today to be in the lead America and for most countries terrorism is one of the leading problem as soon as to be solved.This work is prepared for determining the terror acts and the legitimate facts which the masses coming together around the acts. Within this work unsatisfactory public mass, leader staff, helplessness and ideology are defined as the theoretic conditions for terror groups and it was given justified rights to ideology among the others.Case study had been done on the experience of Shining Path which was lived in Peru. Shining Path as a terror group which was tried to apply Marxist ideas with a Maoist method within the country, added the motifs of nationalism, based on the past ethnic, cultural and religious belonging bonds to its structure for gaining the support of its public.From this appearance fighting against terror effectively, paying attention to this characteristic of these organizations, the real problem lying under the symptoms is belonging bond and quality should not be forgotten. Comprehending this characteristic of the terrorist organizations is an important establishment for understanding the quality of this organization and doing the right struggle. From this point of view Peru and Shining Path is an important case study.