Savunma harcamaları ve makro ekonomik büyüklükler arasındaki ilişki
The relationship between defense spending and macroeconomic variables
  1. Tez No: 250114
  2. Yazar: EGEMEN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 4 değişkenli vektör otoregresif (VAR) modeli kullanılmıştır ve bu model ile savunma harcamalarının GSMH içindeki payı, GSMH büyüme oranı, cari işlemlerin GSMH' ye oranı ve enflasyon oranı arasındaki ilişki 1980-2006 yılları arasında Türkiye, Mısır, İsrail ve Ürdün ülkeleri için ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca bu değişkenler arasındaki ilişki bütün ülkeler için Etki-Tepki grafikleri, varyans ayrıştırması ve Granger nedensellik aracılığıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Analizler sonucunda göze çarpan en önemli sonuç olarak Türkiye, Mısır ve İsrail için GSMH da yaşanacak bir artış savunma harcamalarını pozitif etkilerken Ürdün için bu etki negatif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study uses a four-variable vector autoregressive (VAR) model and analyses the relationship between defense spending as a percentage of GNP, the GNP growth rates, current account as a percentage of GNP, inflation rates, for the case of Turkey, Egypt, Israel and Jordan from 1980 to 2006. The impulse response functions (IRFs) are also derived, variance decomposition and Granger causalities among the variables estimated. The major result is positive causality between defense spending and economic growth for Turkey, Egypt and Israel on the other hand negative causality between defense spending and economic growth for Jordan.