Orman kaynaklarının turizm temelli pazarlanmasında kullanıcıların karar alma sürecinin belirlenmesi - Ilgaz turizm merkezi örneği
Determining of consumers' decision making process in tourism based marketing of forest resources-sample of Ilgaz tourism center
  1. Tez No: 250115
  2. Yazar: EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmada, kullanıcıların (tüketicilerin) doğa ve orman tabanlı turizm merkezleri seçiminde, seçim setleri yaklaşımı dahilinde modeller oluşturularak, karar alma süreci incelenmiştir. Araştırma 2007-2008 sonbahar ve kış döneminde, Ilgaz turizm merkezini ziyaret eden turistler üzerinde yapılmıştır.Modellerin ampirik olarak test edilmesi ile elde edilen sonuçlar, modeller dahilinde sunulan hipotezlerin doğrulanmasını sağlamıştır. Ayrıca, araştırma modellerinin analizi sonucunda, tüketicilerin bilinç setinde bulunan turizm yerlerini ilk düşünme seti, son düşünme seti ve seçim olmak üzere 3 aşamada eleme işlemine tabi tuttuğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu seçim sürecinde tüketicilerin, etkisinde kaldıkları yapısal kısıtların (para ve zaman), içsel ve dışsal bilgi edinmelerinin, destinasyon seçim sürecinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Tüm bu değişkenler, tüketicilerin içsel güdülerini etkiler ve satın alma karar sürecinde turizm yerlerinin seçiminde önemli rol oynarlar.Araştırmadan elde edilen bir diğer önemli sonuç ise, hipotezlerin test edilmesini sağlayan konu ile ilgili özgün modellerin elde edilmesidir. Bu modellerin uygulanması sonucunda elde edilen verilere göre, diğer yüksek kapsamlı satın alma kararlarında da, tüketicilerin ürün ve marka seçimini açıklayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, consumers? choice of nature and forest based tourism destinations, by developing models within the aproach of choice sets, decision make process was investigated. The research was implemented to tourists who visited to Ilgaz tourism center, in 2007-2008 winter season.Results of empirical test of the models provide support for the hypotheses presented in the models. Moreover, result of research hypotheses analysis suggested that consumers eliminate the destinations in the awareness set at three stage, as initial consideration set, late consideration set and choice. Also, it was determined that structural constraints (money and time) which affect to consumers, internal and external information acquisition are effective in the destination choice process. All these variables affect to internal motives of consumers and feature to selection destination in purchase decision process.Another important result in this research is find out original models providing test of hypotheses related to the subject. According to these models? application results, it was tought that product and brand choice of consumers could be explained in other extended purchase decision makings.