Türkiye'de kamu personel sisteminde dönüşüm:Eğitimde TKY üzerine bir araştırma
Transformation in turkish public personel system: A research about TQM in education
  1. Tez No: 250136
  2. Yazar: NAZAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Devletin neoliberal ideoloji çerçevesinde yeniden düzenlenmesi; pek çok alanı kapsayan oldukça geniş bir yeniden yapılandırma sürecini içermektedir. Ancak yeniden yapılandırmanın belki de en kritik alanı söz konusu değişiklikleri hayata geçirecek olan personelin yeni sisteme uygun bir mantalite ile yönetilmesidir. Kamu yönetiminde dönüşüm denildiğinde ise ilk akla gelen unsurlardan biri olan ve kamunun bel kemiğini oluşturan ?kamu personeli?nin söz konusu değişim/dönüşüm sürecinden nasıl etkileneceği hususu önem arz etmektedir.Tezin kapsamında öncelikle kamu personel sisteminde dönüşüm genel çerçevesiyle ele alınmış sonrasında da konu Türkiye özeline indirgenmiştir. Türkiye örneği incelenirken de en temel kamu hizmetlerinden bir olan eğitim sistemi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Tük milli eğitim sistemindeki personel yönetiminin dönüşümü hem teorik hem de pratik boyutuyla ele alınarak TKY temelinde oluşturulmaya çalışılan yeni sistemin personel yönetimi açısından eğitim alanının doğasına uygun olmadığı göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reorganization of the state within the framework of neoliberal ideology, which covers many areas, includes a wide process of restructuring. But perhaps the most critical area while restructuring changes is to manage public staff who put changes into practice according to a new system. During transformation in public administration, the first thing that comes to mind is the backbone of the public,“public staff”who carries a great importance during change / transformation process of public administration.Public personnel system in the context of this thesis primarily taken up with the general framework of the conversion and after that the special issues have been reduced to Turkey. In examining one of the most basic public services in the case of Turkey which is education system overconcentrated. The transformation of personnel administration in the national education system has been reconsidered with both the theory and the practical size and it is aimed to point that new system which sets up on the basis of Total Quality Management (TQM) does not comply to te the field of education in terms of personnel management.