Azerbaycan'da özel işletmelerde personel alım süreci
Recruitment period of personnal in firms in Azerbaiujan
- Tez No: 250138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BADER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
21. yüzyıla doğru giderken ülkelerin bilgi ve teknoloji yarışı içine girdiklerinive bilgi toplumu alma yolunda önemli mesafeler aldığını görüyoruz. Gerçekten gelişendünyada işe alma sistemi ekonomik, teknolojik ve yapısal değişmenin talep ettiği yenikoşullara cevap vermek ve bu süreçlere aynı zamanda katkıda bulunmak zorundadır.Bu çalışmamızda özel sektörde işe alma nedir? .Nasıl yapılır? Personel,Personel yönetimi, işletmelerde insan kaynakları nasıl sağlanır? Azerbaycan'daki özelişletmelerde personel temini nasıl sağlanır diye ele alınacaktır.Tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde personel seçimi veyerleştirilmesi, personel yönetiminin gelişmesi hakkında bir araştırma yapmaya çalıştık.İkinci bölümde esasen yapılan birçok bilimsel araştırmalarda gördüğümüz gibipersonelin seçimi ve aday toplama işlemleri, seçim ve seçim türleri, Azerbaycan'dakiözel işletmelerle yapılan anket çalışmasında personel seçim sürecini ele almaya çalıştık.Bölüm, şirketlerin işe alma ve yerleştirmesi hakkında haber veriliyor
Özet (Çeviri)
Living in 21-th century all over the world takes part in studding of newknowledge?s and technologies.Really, the systems of personnel management certainly must answer thedemands of economic and technologic changes.In this diploma work is told about, what is the choosing of personnel? How it?s got tobe? Also here is given the information about positive sides of good chosen personnel.How do private enterprises in Azerbaijan will be provided for staff that will beaddressed?The work is consists of two parts.At the first part is given the information about personnel selection andplacements, a survey on the development of personnel management were trying to do.At the second part is told about choosing, methods of choosing, and at last about gettingthe personeel to work. With private enterprises in Azerbaijan In the survey we tried toaddress the process of personnel selection. This part recruitment companies and aboutthe placement provides news about.