İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme: Azerbaycan örneği
Performance evaluation in human resources management: The case of Azerbaijan
- Tez No: 806047
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYYİP ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ürünlerin, sermayenin ve teknolojinin dünya pazarlarındaki hareketiyle birlikte, iletişim ve ulaşım olanaklarının genişlemesinin etkisiyle; Azerbaycan'daki personel piyasası da küresel bir karakter kazanmaktadır. Geçiş sürecindeki herhangi bir ülke gibi Azerbaycan da güçlü bir ekonomi inşa etmek için doğal kaynaklarından yararlanmış, ancak bu kaynaklardan elde edilen gelir nedeniyle ekonomisini başarılı bir şekilde çeşitlendirmeyi ve petrole olan bağımlılığını en aza indirmeyi başarmıştır. Bu stratejinin bir sonucu olarak ülkede inşaat, turizm, tarım, ulaştırma, sağlık, hizmet, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinde sürekli bir büyüme trendi hakimdir. Bu araştırmada Azerbaycan'da özel ve kamu sektörlerinde faaliyet gösteren kurumların İKY işlevi olan performans değerlendirmenin nasıl yapıldığı, kimler tarafından yapıldığı, hangi yöntemleri kullandığı gibi sorulara cevap bulmaya çalışılmıştır. Genel olarak Azerbaycan'da geçtiğimiz yıllara göre çalışanların ortalama yaş düzeylerinin azaldığı görülmektedir. Bunun sonucu olarak artık işletmelerde, özellikle kamu kurumlarında genç yaşta çalışan sayısı ve hatta yönetici sayısı arttığı görülmüştür (Azerbaycan İstatistik Kurumu, 2022). Genç nüfusun artımının işletmelerde modern sistemlerin uygulanmasında bir etkisi görülmektedir. Yapılan araştırma, Azerbaycan'da işletmelerinde performans değerlendirme yöntemlerinin ne sıklıkta, hangi yöntemlerle ve kimler tarafından kullanıldığını, performans değerlendirmenin kurumun verimliliği üzerindeki etkisinin, çalışanları motive edip etmediğini ve performans değerlendirmedeki farklılıkları açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma ile Azerbaycan'daki işletmelerde uygulanan performans değerlendirme yöntemlerinin ne derecede önem kazandığı ve uygulamaya konulduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the movement of products, capital and technology in the world markets, with the effect of the expansion of communication and transportation possibilities; The personnel market in Azerbaijan is also gaining a global character. With this research, it is emphasized how important the performance evaluation methods applied in the enterprises in Azerbaijan have gained and put into practice. Like any country in transition, Azerbaijan has utilized its natural resources to build a strong economy, but has successfully diversified its economy and minimized its dependence on oil due to the income generated from these resources. As a result of this strategy, there is a continuous growth trend in the construction, tourism, agriculture, transportation, health, service, information and communication technologies sectors in the country. In general, it is seen that the average age level of workers in Azerbaijan has decreased compared to previous years. As a result of this, it has been observed that the number of young employees and even the number of managers has increased in enterprises, especially in public institutions (Azerbaijan Statistical Institute, 2022). The increase in the young population has an effect on the implementation of modern systems in enterprises. The research aims to explain how often, by which methods and by whom performance evaluation methods are used in Azerbaijani enterprises, the effect of performance evaluation on the efficiency of the institution, whether it motivates employees and the differences in performance evaluation. In this research, it has been tried to find answers to questions such as how performance appraisal, which is the HRM practice of institutions operating in the private and public sectors in Azerbaijan, is made, by whom, and which methods are used.