Türkiye İşçi Partisi'nin parlamenter muhalefeti
Parliamentary opposition of the Turkish Labour Party
  1. Tez No: 250146
  2. Yazar: DİLEK KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma Türkiye İşçi Partisi'nin parlamenter muhalefetini konu edinmektedir. Parti milletvekillerinin 1965 ? 69 yılları arasında Parlamento kürsüsünden yaptıkları konuşmalar incelenerek TİP'in Parlamento'da temsil bulduğu dönemde, siyasal muhalefeti dile getirme biçiminin saptamaya çalışıldığı tez iki ana bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde Türkiye'deki sol birikimin 1960'lı yıllarda yeni Anayasa'nın da getirdiği özgürlükler ortamının etkisiyle daha güçlü bir biçimde ortaya çıkışı ve bu birikimin ürünü olan Türkiye İşçi Partisi'nin kuruluşu, örgütlenişi ve politik duruşu, Parti'nin tüzüğü ve programı ışığında incelenmiştir. Ardından Parti içi muhalefete değinilmiş ve Parti'nin 1971 yılında sıkıyönetim komutanlığı tarafından kapatılması anlatılarak bölüm bitirilmiştir.İkinci bölümde ise Türkiye İşçi Partisi'nin siyasal muhalefeti dile getirme biçimi ile ilgili olarak yapılan analiz sunulmuştur. Analiz, Teun Van Dijk referans alınarak yürütülmüş ve Partili vekillerin konuşmalarında öne çıkan temalar ve dilsel özellikler doğrultusunda araştırma kategorileri oluşturulmuştur.TİP'in Parlamenter temsil bulduğu dönemde Parlamento gündemine taşıdığı konuların farklılığı, bu konuları dile getiriş biçimi ve kullanılan dilin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda incelenen süre boyunca Parti'nin etkili bir muhalefet yürüttüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study dwells upon the parliamentary opposition of the Turkish Labour Party (TLP). The thesis aims to determine the way in which TLP raised political opposition during the period when it was represented at the Parliament, through a review of the speeches delivered by the TLP deputies between 1965 - 69 from the rostrum of the Parliament. The thesis is composed of two main sections.In the first section the revival of leftist background even stronger amid the climate of freedoms brought along by the new Constitution in 1960s and the establishment of the Turkish Labour Party which is a product of this background, its organisation and political stance have been reviewed in the light of the Party?s regulation and manifesto. Later on opposition within the Party has been touched upon and the first section has been concluded following a part on the closure of the Party in 1971 by the command of martial law authorities.In the second section an analysis on the way in which the TLP raised political opposition has been presented. Teun Van Dijk has been taken as a reference during the analysis and research categories have been formed on the basis of themes and linguistic features highlighted in the speeches of the deputies.The variety of issues delivered to the agenda by TLP during the period it was represented at the Parliament, as well as the way these issues were raised and the features of the language employed, revealed that the Party had carried out an effective opposition throughout the period analysed.