Basında Türk Ceza Yasasının 301. maddesi ile ilgili tartışmaların oryantalist çerçevesinin çözümlenmesi
The analysis of orientalist frame of the discussion on the code 301 of the Turkish Criminal Law in press
  1. Tez No: 250147
  2. Yazar: HATİCE KIRBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Hukuk, Journalism, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada Türk Ceza Yasası'nın 301. maddesi üzerinde yoğunlaşan tartışmaların oryantalizmle ilişkisi araştırılmış ve basında, köşe yazılarında yer alışı incelenmiştir. Bu amaçla önce oryantalizmin doğuşu ve tarihsel gelişimine bakılmış, bu bağlamda Batı ve Avrupa fikrinin doğuşu araştırılmıştır.Tarih boyunca Batının bir Doğu sorunu olmuş ve Türklerin de farklı açıdan bir Batı sorunu olagelmiştir.Bu durumun oryantalizmle bağlantısı incelenerek Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oryantalist düşüncelerin etkisi tartışılmış, son yıllarda gelişen Avrupa Birliği ile ilişkiler çerçevesinde oryantalizmin gösterdiği devamlılıklar araştırılmıştır.301. madde tartışmalarının köşe yazılarında yer alışını incelemek üzere farklı politik duruşu olan üç gazetenin başyazarlarından seçilen makalelerin çözümlemesi yapılmıştır.Çözümlemelerde Eleştirel Söylem Çözümlemesi metodu tercih edilmiştir.Bu amaçla üç analitik kategori belirlenmiştir:a) Oryantalist söylemin bileşenlerib) Anti oryantalist söylemin bileşenleri vec) Sözcük seçimleri ve cümle yapıları.Bu analitik kategoriler aracılığı ile her üç yazarda oryantalist söylemi güçlendirecek veya bozabilecek dil ve anlatım unsurları saptanabilmiştir.Yapılan çözümlemeler sonunda ulaşılan sonuç, oryantalist söyleme yerleşen veya yerleşmeyen değişik politik duruşları olmasına rağmen, üç yazarın da 301. madde tartışmalarını gündeme taşıyarak Batının oryantalist söyleminin yeniden üretimine katkıda bulunduğudur.Çalışmanın sonucunda 301. madde etrafında yapılan tartışmaların ifade özgürlüğü ile bağlantılı olduğu kadar, oryantalist söylemin oluşturduğu bakış açısı çerçevesinde de sürdürüldüğü ve anti oryantalist bir anlatım ve dil içinden bile köşe yazılarında yer alan 301. madde tartışmaları ile Batı ile Doğu (Bu çalışmada Türkiye) arasındaki hiyerarşik ilişkinin Batının lehine olarak üretildiği ve pekiştirildiği gürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Discussions on the code 301 of the Turkish Criminal Law in relation to orientalism, how these are treated in press and in articles of columnists were studied. First, history of the idea of orientalism and the West is given.There has always been an East issue of the West. In the context of orientalism, effects of this on the Ottoman Empire and Turkish Republic were discussed. In the light of recent developments between Europe and Turkey effects of orientalist approach was investigated.The style of trearment of discussion on the code 301 in articles of three selected columnists who have different political positions was analyzed. In the process, Critical Discourse Analysis method is employed. For this, three analitical categories were utilized:a) Component of the orientalist discourseb) Component of anti-orientalist discoursec) Choice of words and sentence structures.As a result, it has been found that there are both language and expression elements that can reinforce or disprove the orientalist discourse in the works of three columnists.Finally, it is concluded that discussions are not done only interms of freedom of expression, but also orientalist discourse played an important role. Further, even with arguments based on anti-orientalist expression and language about discussions on the code 301 in works of the three columnists the hierarchical relation between East (Turkey) and West has been shown to be reproduced and reinforced in favour of the West.