Halkla ilişkiler açısından lobi faaliyetlerinin Ermeni lobisi örnek olayı üzerinden değerlendirilmesi
Examination of Armenian lobby in respect to lobbying activities in the framework of public relations
- Tez No: 250158
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ermeni sorunu, Osmanlı dönemine dayanan bir tarihe sahiptir. Ama ?soykırım? olarak iddia edilenlerin yaşandığı dönem, I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olaylardır. I. Dünya Savaşı döneminde Ermeniler, Ruslarla işbirliği yapmış ve Osmanlılara karşı savaşmışlardır. Bu savaş sonunda, Osmanlı Devleti, Ermenilere tehcir uygulamıştır. ?Soykırım? iddiaları da uygulanan tehciri kapsamaktadır. Savaş yıllarında karşılıklı katliamlar yapılmıştır. Fakat ?soykırım? olarak adlandırılabilecek sistematik bir yok etme politikasının varlığından söz etmek için yeterli kanıtlar mevcut değildir.Ermenilerin ?Dört T Planı?, ?Tanıtım?, ?Tanınma?, ?Tazminat? ve ?Toprak? taleplerini anlatmaktadır.Ermeni lobi hareketlerinin araçları, seslerini ulusal parlamentolar ve uluslararası platformlarda duyurabilmektir. Hedefleri ise; Ermeni milliyetçiliğini unutturmamak, etkili devletlerin parlamentolarında ?soykırım?ı tescil edecek kararlar çıkarttırmak, Türkiye'den toprak ve tazminat talebinde bulunmaktır.Lobicilik, günümüz siyasal sisteminde ülkelerin, uluslararası ilişkilerde inisiyatif almaları ve söz sahibi olmaları için en önemli dış politika araçlarından biridir.Ermeni lobileri ve diaspora kuruluşları, ?soykırım? iddialarını milli bilinçlerini korumak için sürekli gündemde tutmaya çaba göstermektedirler. Diaspora Ermenilerinin asimilasyon ile yok olmaları, Ermeni ulusunun da yok olması demektir. Çünkü Ermenistan zayıf ekonomisi nedeniyle sürekli olarak dışarıya göç vermektedir.Ermeni sorununun ?soykırım? olarak tanınması ile ilgili pek çok ülke parlamentosu karar almıştır. Bu kararların esas nedenleri; o ülkede yaşayan Ermeni çoğunluğun göz ardı edilmek istenmemesi, Türkiye'ye karşı beslenen düşmanlık duyguları, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olunması, Müslüman karşıtı olunmasıdır.Ermeni sorununun esas aktörleri Türkiye, Ermenistan ve Ermeni diasporasıdır. Daha sonra ise ABD, Fransa, Avrupa Parlamentosu bu konu hakkında önemli yer teşkil eder.Türkiye, Ermeni iddialarını kabul etmemekte, bu konunun tarihçiler tarafından çözümlenmesi gerektiğini dile getirmekte, ayrıca Ermenistan'ın Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tanımasını, Ermenistan Anayasası'nda Batı Ermenistan diye vurgulanan Türk toprakları ile ilgili maddenin değiştirilmesini, Karabağ sorununun çözümlenmesini beklemektedir.Fakat, diaspora örgütlerinin varlığı, Türk düşmanlığına bağlıdır. Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Karabağ sorununun çözüme kavuşturulması, bölgede istikrarın sağlanması kadar, Ermenistan'ın çıkarlarına da katkı sağlayacaktır. Ermeni diasporasının ve lobilerinin baskısı devam ettiği sürece, böyle bir gelişmenin mümkün olmayacağı anlaşılmaktadır. Ermeni lobisinin güçlü olduğu ülkelerde, Ermeni ?soykırım?ı tasarılarının yasalaştırılması yoluyla, Türkiye, uluslararası ilişkiler arenasında yalnızlığa itilmekte; Ermeni lobilerinin yürüttüğü tek taraflı propaganda sayesinde Ermeni ?soykırım?ı iddiaları karşısında istediği uluslararası desteği görememektedir. Türkiye'nin Ermenilerin yürüttüğü lobi ve propaganda faaliyetleri karşısında yeni dış politik girişimlere başvurması ve lobi faaliyetlerini güçlendirmesi zorunlu hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The Armenian issue has a history based on Ottoman period. However, the claims about ?genocide? were the events occurred during I. World War. During I. World War period, the Armenians collaborated with the Russians and fought against Ottomans. At the end of this war, the Ottoman Empire forced Armenians for emigration. The ?genocide? claims covers the forced emigration as well. During the war years, there were mutual massacres. However, there is no substantial evidence for mentioning the existence of systematic destruction policy, which is called ?genocide? as well.It tells about Armenian ?Four T Plan?, ?Propaganda?, ?Recognition?, ?Indemnity?, and ?Land? demands.The aim of Armenian lobby movements is to known by national parliaments and on international stage. Their goals are, not to make forget the Armenian nationalism, to make decree that declares the ?genocide? in effective state parliaments and to demand land and indemnity from Turkey.The lobbying is one of the most important foreign policy makings in order to take the initiatives and involve with decisions in international relations.Armenian lobbies and diaspora organizations endeavor to make the ?genocide? claims on the agenda for preserve their national consciousness. The disappearance of diaspora Armenians by assimilation means the disappearance of Armenian nation as well, because there are constantly migrations abroad because of bad economy in Armenia.Many state parliaments decided to recognize the Armenian issue as ?genocide?. The many reasons of these decisions are not to disregard the Armenian majority that live in that country, the hostility against Turkey, the adverse to Turkey?s EU membership and being anti-Muslim.The central figures of Armenian issue are Turkey, Armenia and Armenian diaspora. United States of America, France and European Parliament have an important role in this issue.Turkey rejects the Armenian claims, utters to resolve this issue by the historians, and moreover, is expecting the Armenia to recognize Turkey?s territorial integrity, to change the relating article that emphasizes the West Armenia on Turkey?s territory in Armenian Constitution and resolve the Karabagh issue.However, the existence of diaspora organizations is relative to Turkish hostility. To normalize the relations with Turkey and resolve the Karabagh issue would not only provide the regional stabilization, but also be beneficial for Armenia. As long as the pressure of Armenian diaspora continues, it is clear that there would not be any improvement in this issue. By legitimization of ?genocide? draft at the states in which the Armenian diaspora is powerful, injects Turkey to loneliness on international stage, and because of unilateral propaganda that conducted by Armenian lobbies, Turkey can not get international support over Armenian ?genocide? claims. It is necessary that Turkey should create new foreign policy interferences and empower the lobbying against the lobby and propaganda activities conducted by Armenians.