Enformel sektör işçilerinin medya algısı: Siteler örneği
Media perception of informal sector workers: Siteler example
- Tez No: 250162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel konusu, enformel sektör işçilerinin medya algısının nasıl oluştuğunu analiz etmek ve haber metinlerindeki örgüyü anlamlandırma biçimlerini kavramaya çalışmaktır. ?Emeğini satışa sunanlar? genellemesiyle ulaşılacak olan işçi sınıfının bir parçası olarak enformel sektör işçileri, güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmaktadır. Genelde tüm sektör özelde de Ankara Siteler'de çalışan ağaç-mobilya işçilerinin haberleri açımlarken, metnin içindeki egemen anlamın kimi zaman zıddına varabilecek kadar uzağına düştüğü görülmektedir.Alımlama konusu, medya çalışmaları içinde görece az yer bulmuştur. İşçi sınıfının alımlama biçimleri ise hemen hiçbir araştırmaya konu olmamıştır. Bu yönüyle tüm eksiklikleri kendisine ait olan çalışmada medya yaklaşımları içinde alımlama konusunun da ayrı bir yeri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this work is to analyse the media perception of informal sector workers and to make efforts to grasp the ways they give meanings to the patterns of news.Informal sector workers as a part of the working class, which can be also understood through the conceptualization of“the ones who sell their labour”, are working under unhealthy conditions and without safety. In general the whole sector and in particular Ankara Siteler Furniture workers seem to position themselves far from and sometimes opposite to the dominant meanings inside the news texts when commenting on the news.The subject of perception has hardly taken place under the heading of media studies. Moreover, a study on the perception of worker class is almost an untouched area. In this point of view, this study also concentrates on the subject of perception inside the media studies.