Bazı benzoksazol-2-tiyon türevleri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 25019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
7. ö Z E T Bu çalışmada, bromoasetik asit, etil 2-broaıoasetat, etil 2- bromapropiyonat, kloraasetamit ve kloroasetonitril ile uygun benzoksazol- 2- t iyonun reaksiyonu ile dördü literatürde kayıtlı on benzoksazal- 2- tiyon türevinin sentezi yapılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin erime dereceleri ve reaksiyon yüzüe verimleri aşağıda verilmiştir. Y*V- N «1 l^JkoJ--s.cH-R Bileşiklerin fiziksel ezellikleri, ince tabaka kroma- toQ raf isiyle Rf değerleri ve UV absorbsiyon özellikleri sap- tanınıştır. Bileşiklerin yapıları İR, ' H-ÎMMR ve elementer analizleri ile kanıtlanmıştır. Ayrıca iki bilesiQin '"12- NMRspektrumu da alınmıştır. Hazırlanan bileşiklerin antifungal ve antibakteriyel etkileri 5 standart olarak klatrimazol ve amp isi lin kullanıla rak, agar dilüsyon yöntemiyle Candida albicans, Candida pseu- datropical is, Candida parapsi lotis, Cryptoccoccus neofor- aans gibi maya benzeri funguslara ve Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Esherichia coli gibi bakterilere karsı incelenmiştir» Tüm bileşiklerin Crytptococcus neofarmans'a etkili olduğu gözlenmiştir. Bileşik III ve IV'ün antifungal aktivite- ierinin» antibakteriyel aktivitelerinden daha fazla olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak sentezi yapılan bileşiklerin anti bakteriyel aktivitelerinin, antifungal aktivitelerinden daha cok dikkate tieÇJer aldugu görülmektedir. Dö
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, ten benzoxazole derivatives, four of which ssger-e reported in the literature before, have been sythesized by the reaction of appropriate benzaxazole- 2- thione with bromoacetic acid, ethyl 2- bromoacetate, ethyl 2- broajoprapionate, chloroacetamide and chloroacetonitrile. The saelting points and percentage of the yields of the compounds synthesized a.re given below» W^Js.o>-S-CH-R The physical properties, Rf values on thin layer chro matography and UV absorption properties of the compounds have been determined. The structures of the compounds have been.1 elucidated by İR, H- NMR and elesnantal analyses -Irs addition nC-WiR spectra of two compounds have also been recorded. Antifungal and antibacterial activities of the com pounds synthesized against fungi such as Candida albicans, Candida, pseudatropicalis, Candida parapsilotis,Cryptococcus neQfGr-a.ais and bacteria such as Staphylococcus aureus. Bacil lus subtilis, Fsaidoaanas aeruginosa, Esherichia call have been determined by agar dilution method using clotrimazole and afflpicillin as standard respectively. All compounds have been found active against Cryptoco- ecus neofcraans.flnfeifungal activities of Compounds III and IV ware found to be higher than their antibacterial activities. In conclusion, it is seen that the antimicrobial activities of synthesized caapounds more valuable than their antifungal ac tivities. 58