Hızlı ilerleyen periodontitisli hastalarda C vitamini tedavisinin nötrofil kemotaksisi ve cGMP düzeyleri üzerine etkisi
- Tez No: 25020
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. KENAN ERATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Araştırmamızda 15 HIP'li hastaya ve 10 sağlıklı bireye, 1 hafta süreyle günde 1000 mg askorbik asit tedavisi uygulandı. Hasta grubundan C vitamini öncesi, 1 günlük C vitamini kullanımı, 1 haftalık C vitamini kullanımı sonrası, C vitamininin bitiş tarihinden 10 gün sonra, kontrol grubundan ise C vitamininden önce ve 1 haftalık C vitamini kullanımı sonrası alınan periferik kan örneklerinde nötrofil kemotaksisi, random migrasyon ve kemotaktik indeks değerleri Boy den Chamber metodu modifiye edilerek belirlendi. Bu değerlerin her biri gruplar içinde ve aynı zaman dilimindeki değerlerin her biri gruplar arasında ayrı ayrı karşılaştırıldı. Hasta- kontrol grubunun C vitamini öncesi ve 1 haftalık C vitamini kullanımı sonrası alınan periferik kan örneklerinde, nötrofil cGMP düzeyleri radyoaktif I125 ile işaretlenerek belirlenip, gruplar içinde ve gruplar arasında kıyaslandı, nötrofil kemotaksisi ile cGMP düzeyleri arasındaki ilişkiler ise gruplar içinde ayrı ayrı saptandı. Hasta grubunun C vitamini öncesindeki nötrofil kemotaksisi ve kemotaktik indeks ortalamasının, kontrol grubuna göre önemli derecede düşük olduğu, 1 haftalık C vitamini kullanımı sonrası kontrol grubu ile arasında önemli bir fark kalmayacak şekilde yükseldiği belirlendi. Buna karşılık C vitamini öncesinde, kontrol grubuna göre anlamlı bir fark sergilemeyen random migrasyon ortalama değerinin, 1 haftalık C vitamini kullanımı sonrasında da önemli derecede değişiklik göstermediği saptandı. 70Kontrol grubunda ise C vitamini öncesi-1 haftalık C vitamini kullanımı sonrası saptanan nötrofil kemotaksisi, random migrasyon, kemotaktik indeks ortalama değerleri arasındaki farkların önemsiz olduğu belirlendi. Hasta ve kontrol grubunun C vitamini öncesi saptanan nötrofil ortalama cGMP düzeylerinin, 1 haftalık C vitamini kullanımını £akiben önemli bir yükselme göstermediği saptandı. C vitamini öncesi ve 1 haftalık C vitamini kullanımını takiben belirlenen nötrofil ortalama cGMP düzeyleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında önemli bir fark saptanmadı. Hasta ve kontrol grubunun C vitamini öncesi ve 1 haftalık C vitamini kullanımı sonrası saptanan nötrofil kemotaksisi ortalama değerleri ile nötrofil ortalama cGMP düzeyleri arasında ise anlamlı bir ilişkinin mevcut olmadığı belirlendi. Sonuçlarımız ve bu konuyla ilgili kısıtlı literatür bilgileri göz önüne alındığında, hızlı ilerleyen periodontitisli hastalarda askorbik asidin defektif nötrofil kemotaksisini, hangi mekanizmayla regüle ettiği tam olarak açıklık kazanamamıştır. Ancak 1 haftalık askorbik asit tedavisi sonrasında, nötrofil cGMP düzeylerinin istatistiksel olarak önemli derecede değişiklik göstermemesi sonucundan yola çıkılarak, askorbik asidin muhtemelen enerji sistemlerini etkileme yoluyla değil, kemik iliğinde matürasyon fazmdaki nötrofillerin yüzey reseptörlerini veya cytoskeletal sistem komponentlerini (aktin, miyozin) aktive ederek etkili olduğu düşünülebilir. Bu konuyla ilgili olarak yapılacak olan gelecekteki çalışmalarda, askorbik asidin HİP'li hastalarda hangi mekanizmayla nötrofil kemotaksisini düzelttiği konusuna açıklık getirilebilmesinin, hastalıkta 71gözlenen defektif nötrofillerin patolojisinin açıklanabilmesi açısından yardımcı bir kriter olabileceği kanısındayız. Araştırmamızın sonuçlarının klinik uygulamaya getirebileceği katkı ise HİP'li hastalarda cerrahi tedaviye ilave olarak uygulanan medikal tedaviye, immün-stimülan bir ajan olan askorbik asidin eklenmesinin faydalı olabileceğidir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 1000 mg daily ascorbic acid was given to 15 patients with Rapidly Progressive Periodontitis (RPP) and 10 healty subjects for a period of one week. For the patient group; before onset of vitamin C trial, after 1 day and 1 week use of vitamin C, 10 days' after the vitamin C trial had finished and for the control group? before onset of vitamin C trial, after 1 week use of vitamin C, neutrophil chemotaxis, random migration and chemotactic index values were determined in the peripheral blood samples by using the modified Boyden Chamber method. Neutrophil cGMP levels in the peripheral blood samples of the patient-control groups before vitamin C trial and 1 week use of vitamin C were determined by labeling with radioactive I125 and compared within and also among the groups. The relation between neutrophil chemotaxis and cGMP levels were evaluated within the groups separately. Before vitamin C trial the mean neutrophil chemotaxis and chemotactic index in the patient group was found to be significantly low when compared with the control group values but after 1 week use of vitamin C, they increased so that there had been no significant difference with the control group. In spite of this, it was determined that the mean random migration value, which did not exhibit a significant difference according to control group before onset of vitamin C trial, did not show significant difference after 1 week use of vitamin C. 73For the control group it was found that no significant difference exists among the mean values of neutrophil chemotaxis, random migration and chemotactic index, studied before vitamin C trial and after 1 week use of vitamin C. Mean neutrophil cGMP levels did not increase significantly in both patient and control groups after 1 week use of vitamin C when compared with the cGMP levels determined before vitamin C trial. No significant difference was found when neutrophil cGMP levels in patient and control groups were compared before vitamin C trial and after 1 week use of vitamin C. We concluded that there had been no correlation between the mean neutrophil chemotaxis values, mean neutrophil cGMP levels determined before vitamin C and after 1 week use of vitamin C trial in both patient and control group. When our results and knowledge of limited literature related to this subject are considered, it can not be clearly understood that which mechanism regulates defective neutrophil chemotaxis in RPP patients given ascorbic acid. However, taking into consideration that the neutrophil cGMP levels do not change significantly after 1 week of ascorbic acid treatment; it could be concluded that ascorbic acid, most probably shows its effects on maturation phase bone marrow neutrophils not by affecting the energy systems but by activating their cell surface receptors or cy toskeleton system components ( actin, myosin ). For the prospective studies concentrated on this subject we think that trying to clarify how ascorbic acid, in RPP patients, improves neutrophil chemotaxis may be a helpful criteria in order to be able to 74explain the pathology of defective neutrophils observed in this disease. What we could contribute with our trial results to clinical applications in patients with RPP is ascorbic acid's addition to medical therapy as an immune stimulant agent may complement the surgical therapy. 75