Miguel de Cervantes Saavedra'nın esaretinin eserlerine yansıması
El reflejo del cautiverio de Miguel de Cervantes Saavedra en sus obras
  1. Tez No: 250192
  2. Yazar: EMİNE CEREN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÖNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
XVI. yüzyıl Osmanlı ve İspanya devletlerinin Batı Akdeniz'de ve Kuzey Afrika'da nüfuz kazanmak için birbirleriyle mücadele etmelerine sahne olmuştur. Bu mücadele İspanyol ve dünya edebiyatının önemli figürlerinden biri olan Miguel de Cervantes Saavedra'nın hayatına da yön vermiştir.Genç yaşta İtalya'ya giden Cervantes oradaki İspanyol birliklerinden birine asker olarak yazılmıştır. 1571'de İnebahtı deniz muharebesinde Osmanlı donanmasına karşı savaşmıştır. Bu savaşta Türk arkebüzcülerinin ateşi sonucunda sol kolundan ve göğsünden yaralanan Cervantes, hastaneden taburcu olduktan sonra da Türklere karşı düzenlenen askerî seferlere katılmıştır.1575 yılında terhis olan Cervantes gemiyle İtalya'dan İspanya'ya dönerken Türk korsanlarınca saldırıya uğramış ve gemide bulunan kardeşiyle birlikte esir düşmüştür. Arnavut Mami isimli korsanın kölesi olarak Cezayir kentine getirilmiştir.Bu tarihten itibaren beş yıl boyunca Cezayir kentinde tutsak olan Cervantes efendisinin belirlediği fidye parasının çokluğu nedeniyle umutsuzluğa kapılmış ve birkaç defa kaçmaya teşebbüs etmiştir.Nihayet 1580 yılında Teslis Tarikatı Rahiplerinin yardımıyla özgürlüğüne kavuşan Cervantes İspanya'ya dönmüş ve yazarlığa başlamıştır.Cervantes bütün eserlerinde hayatta edindiği tecrübeleri eserlerine yansıtmıştır. Cezayir'deki esaret yaşantısı da eserlerinde sık sık yer bulmuştur. Eserlerinde sadece esarete değil Türklere ve Osmanlı Devleti'nin yapısına da yer vermiştir.Yazar pek çok türde eserler vermiş olmasına karşın düzyazıda hatırısayılır bir başarı kazanmıştır. Bu eserlerinden Don Quijote modern romanın ilk örneği olarak nitelendirilmiştir. Ne varki yazarın ünü ölümünden sonra artmaya başlamış ve yazar hiçbir zaman refah içinde yaşayamamıştır.Cervantes'in esaret temalı eserleri içlerinde barındırdıkları bilgilerle o dönemde ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu,Cezayir, esaret yaşantısı ve Akdeniz'deki Türk korsanları hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The sixteenth century is a scene of struggle between the two big empires of the epoch for the hegemony of the west Mediterranean and North Africa. This struggle gives a direction to the life of Miguel de Cervantes, one of the most important figures of the literature.In a very early age young Cervantes goes to Italy and is recruited to the Spanish Armada. In 1571 he fights against the Ottoman Armada in the famous Lepanto Battle. In this battle he is wounded from his left arm and chest by the Turkish harquebusiers fire. After leaving the hospital, Cervantes participates to the battles against Turks.In 1575 Cervantes leaves the army and takes a ship from Italy to Spain but in the way the Turkish Corsairs attacks and Cervantes and his Brother Rodrigo are captured. Cervantes is brought to the city of Algiers as a captive of the corsair Arnaud Mami.From this date Cervantes stays in the city of Algiers for five years but because the amount of his ransom is so high, he feels desperate and intents to escape a few times.Finally, in the year 1580 thanks to the help of the Trinity Cult Cervantes gets his freedom and he returns to Spain where he begins his career as a writer.Cervantes reflects his experiences in his oeuvres. His life in Algiers is also takes place in his works. The writer also talks not only about the captivity but also about the Turks and the structure of Ottoman Empire.The famous writer even tough has too many works from different kinds of literature, he wins a remarkable fame with his novels. One of these novels is the famous Don Quijote which is considered as the first example of the modern novel. The writer?s fame grows bigger after his death, unfortunately Cervantes lived in bad conditions in his health.Cervantes with his works about captivity informs the readers of the epoch about the Ottoman Empire, Algiers, life in captivity and Turkish Corsair in the Mediterranean.