Boris Konstantinoviç Zaytsev'in edebi kişiliği ve eserleri
The literary individuality and works of Boris Konstantinovic Zaytsev
  1. Tez No: 250191
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dönemi ve Rus Göçmen Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından biri olan Boris Konstantinoviç Zaytsev'in edebi kişiliğini ve eserlerini yüksek lisans tezimde inceledim. Edebi kişiliğinin anlatımı ?Boris Konstantinoviç Zaytsev: Kaderi ve Yaratıcılığı? bölümünde ele alınmış, yazara çağdaş olan yazarlar (Çehov, Jukovski, İ. Bunin vb) ile yazarın ilişkileri, arkadaşlıkları ve birlikte yürüttükleri faaliyetler anlatılmış ve eserleri hakkında açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir.Bu yüksek lisans tezinde, zaman içerisinde tarihçilerin, filologların ve din adamlarının ilgi alanına girmeyi başarmış ?hagiography? (Azizlerin yaşam öyküsü) türünde eserler vermiş olan Boris Konstantinoviç Zaytsev'in ?Aziz Sergey Radonejski? adlı eseri bu türün güzel bir örneği olarak ele alınmış ve özeti kâğıda dökülmüştür. Tarihi verilerek dayanılarak hazırlanmış olan bu eser gerek Rusya gerekse Ortodoks dünyası için önemli bir yere sahiptir. Tezin ilk bölümlerinde ?hagiography? türünün daha iyi anlaşılabilmesi için Batı'da ve Doğu'da bu türün doğuşu, yaygınlık kazanması ve edebiyatta işleniş süreci incelenmiş ve bu türde yazılmış eserler, bu eserlerin yazarları ve esere konu olan azizler anlatılmıştır.Bibliyografya bölümde ise yazarın yazmış olduğu eserler türlerine göre sıralanmıştır.?Boris Konstantinoviç Zaytsev'in Edebi Kişiliği ve Eserleri? başlığı altında Boris Konstantinoviç Zaytsev'in yaratıcılığı ve sanatının gücü, başta Rus Dili ve Edebiyatı ile ilgilenenlerin ve ?hagiography? türünü merak edenlerin beğenisine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In my master thesis I examined the literary individuality and works of Boris Konstantinovic Zaytsev who is the one of the most important writers of Soviet Union era and Russian immigrant literature. Writer?s literary individuality is explained in the chapter under the title of ?Boris Konstantinovic Zaytsev: Destiny and Creativity?. In this part relationships, friendship between Boris Konstantinovic Zaytsev and his contemporary writers (Cehov, Zhukovsky, I. Bunin etc.) and activities ? that were realized by them ? and also explanatory information about the works of Boris Konstantinovic Zaytsev are explained.In this master thesis, `St. Sergey Radonejski? ? the work of Boris Konstantinovic Zaytsev who wrote books about saint people ? is studied and summarized as one of the most beautiful examples of hagiography, in which the lives of saints are examined, that could achieve to attract attention of historicists, philologist and theologists throughout history. This work, which was based on historical information, has an important place for Russia and the world of Orthodox. In the first chapters of thesis, emergence, prevalence and evolution of hagiography in the West and East, were examined and the works and the writers of these works and the saints who are being the subjects of the works are explained.In the bibliography chapter, the works of writer are listed according to the literary sorts.Creativity and the power of art of Boris Konstantinovic Zaytsev are presented under the title of ?The literary individuality and works of Boris Konstantinovic Zaytsev? to the appreciation of the people, who are interested in Russian language and literature and the literary sort of hagiography.