Miguel de Cervantes'in Oviedolu Katalina Sultan adlı eserinde tarihsel gerçeklik
Historical reality in Miguel de Cervantes' work The Sultan's Queen
  1. Tez No: 330332
  2. Yazar: HALE HACIBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Miguel de Cervantes dünya edebiyatına çeşitli türde eserlerle katkıda bulunmuş önemli bir İspanyol yazardır. 1547'de, İspanya'da doğan Cervantes, İnebahtı Deniz Savaşı sırasında yaralanmış ve sol kolunu kullanamaz hale gelmiştir. Bu savaştan sonra düzenlenen seferlere de katılmış ancak 1575 yılında Türk korsanlara esir düşerek Cezayir'e getirilmiştir. Burada yaklaşık beş yıl kadar esir olarak kalan Cervantes, fidyesinin ödenmesinin ardından özgürlüğüne kavuşmuş ve ülkesine dönmüştür. Cervantes bu deneyimlerini ve Cezayir'de Türkler hakkında edindiği izlenimleri neredeyse bütün eserlerine yansıtmıştır. Başyapıtı Don Quijote'nin yanı sıra çeşitli romanlar, kısa romanlar ve tiyatro eserleri de yazmıştır. Oviedolu Katalina Sultan üç perdeden oluşan bir tiyatro eseridir. Eserdeki olayların tamamı III. Murat döneminde, İstanbul'da geçmektedir. Cervantes bu eserde hayatı boyunca hiç İstanbul'da bulunmamış olmasına rağmen hemen hemen her alanla ilgili çeşitli tarihsel ayrıntılara yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Miguel de Cervantes, who contributed to the world literature with various types of articles of virtue, is an important Spanish writer. Cervantes, who was born in 1547 in Spain, participated in the Naval Battle of Lepanto and he became injured and disabled to use his left arm. He also participated in expeditions organized after the war, however, he was captured to be prisoner and brought to Algeria. Staying here for five years as a prisoner, Cervantes got his freedom upon payment of ransom and returned back to his home country. Cervantes reflected both his experiences gained during his prison life and impressions about Turk people in Algiers on almost all of his work. Cervantes wrote various novels, short novels and plays besides his masterpiece Don Quijote. The Sultan?s Queen is a drama in three screens. All of the events in the play occured during the period of Murat III in İstanbul. In this work, Cervantes included all of the historical detailes about almost every area, even though he had never been in İstanbul throughout his life.