Miyosen Hominoidlerinin dağılımında Anadolu'nun yeri ve önemi
At the Miocenehominoids?s distrubution the anatolia's place and importance
- Tez No: 250197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hominoidler ilk defa Erken Miyosen Dönem'de görülmeye başlanmıştır. 16 myö ise Afrika'dan Avrasya'ya doğru göç etmişlerdir ve Anadolu bu geçiş noktası olarak kullanılmıştır. Şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucu Anadolu'da dört adet fosil hominoid lokalitesi belirlenmiştir ve bu sayı yapılacak olan çalışmalarla artacak ve Anadolu'nun hominoid evrimindeki rolü daha iyi ortaya konulacaktır.Bu tezde öncelikle hominoidlerin ortaya çıkış sürecine kadarki dünyanın ve canlılığın nasıl bir değişim geçirdiği anlatıldı. Daha sonra Hominoid evrimini daha iyi anlamak açısından bilim insanlarının ortaya koymuş oldukları hominoidler arasındaki filetik ilişkiler geçmişten günümüze incelendi. Hominoidleri daha rahat inceleyebilmek açısından taksonomileri verildikten sonra İlk hominoid olan Proconsul'den başlanarak Miyosen Hominoidlerinin genel özellikleri kısaca anlatıldı. Anadolu'nun Hominoid evrimindeki yeri ve önemini ortaya koyabilmek için Anadolu'da yer alan dört adet fosil hominoid lokalitesi ve bu lokalitelerden ele geçirilen fosil hominoidler kronolojik sıraya göre anlatıldı.Sonuç kısmında ise Miyosen Hominoidlerinin dağılımında Anadolu'nun yeri ve önemi ortaya konmaya çalışıldı. Yapılacak olan yüzey ve kazı araştırmaları sonucunda yeni lokaliteler bulundukça Anadolu'nun yeri ve önemi daha da açık hale getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Hominoids has started to seen in the Early Miocene. They have passed from Africa to Eurasia through Anatolia 16 ma. There has been four Hominoid fossils localities found in Anatolia and with the further researches it is believed this number will increase. Further researches will prove more information on the Hominoid evolution in Anatolia.In this thesis first describes the evolution of vitality. To understand the Hominoid evulation the taxonomy has been given starting from the first hominoid proconcul and all of other miocene Hominoids. The for Anatolian Homioid have been given with localization, chronology to understand the Anatolian Hominoids.Final part is about Anatolia within Miocene Homioid localization on the earth. Further researches in Anatolia will provide more information on the Miocene Hominoids importance.