Yarıkentsel ve kentsel bölgedeki gebelerin beslenme alışkanlıkları ve besin tüketimleri
  1. Tez No: 25021
  2. Yazar: F.EBRU ALTAN (KUTLAR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN EGEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Gebe kadın beslenmesi, bebemin intrauterin gelişimi ve anne sağlığı acısından önemlidir. Gebelikte annedeki değişiklikler ve bebek nedeniyle de gereksinimler artmış olup, beslenme farklılıklar gösterir. Bu çalışmanın amacı, sosyoekonomik ve kültürel farklılıkların bulunduğu iki yerleşim yerinde yasayan gebelerin beslenme alışkanlıklarını, günlük besin tüketimlerini ve beslenme konusundaki bilgilerini saptamaktır. Araştırma Ankara îli'nde kura ile saptanan Altındağ, Mamak, Keçiören semtlerinin yarıkentsel özellik gösteren bölgelerinden rastgele yöntemle seçilen 113 gebe ile Bahcelievler, Ayrancı, Çankaya semtlerinden rastgele yöntemle seçilen 117 gebe üzerinde yapılmıştır. Gebelerin tanıtıcı bilgileri ve beslenme konusundaki bilgilerini saptamayı amaçlayan anket formu, evlerinde karşılıklı görüşme tekniğine göre uygulanmıştır. Ayrıca, üc günlük tüketimleri saptanmıştır. Yarıkentsel ve kentsel bölgeden araştırmaya alınan gebeler, genellikle 21-30 yaş civarında olup, aralarında öğrenim durumu, aile yapısı, ekonomik durum, beslenme bilgi puanları bakımından önemli farklar bulunmasına rağmen, besin ökeleri tüketim düzeyleri önemli farklar göstermemiştir. Her iki bölgeden araştırmaya katılan gebelerin protein, kalsiyum, demir, fosfor, niacin ve riboflavin tüketimleri önerilenden az; ya
Özet (Çeviri)
SUMMARY During pregnancy nutrition is of great importance for maternal well-being and for normal fetal growth. Dietary requirement increase due to maternal physiologic changes and fetal demand. This mandates a dietary adjustment during pregnancy. The purpose of this study is to compare dietary habits, daily food intakes and knowledge about nutrition of two different group of pregnant women who have different socioeconomic and cultural properties. The setting is Ankara. Subjects are randomized pregnant-females from low-status districts (Altında