Şirket çevreciliği ekseninde Türkiye'deki şirketlerin çevresel sorumlulukları
Environmental responsibilities of companies in Turkey on the axis of corporate environmentalism
  1. Tez No: 250205
  2. Yazar: MELEK CAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Şirketlerin kurumsal yapılarından kaynaklanan ve rekabet ortamında ayakta kalmak için paydaşlarına, müşterilerine, hükümetlere, sivil toplum kuruluşlarına, toplumun diğer kesimi ve yaşadığımız dünyaya, doğal yaşama karşı yerine getirmek durumunda oldukları ve kurumsal tercihlere dayanan birtakım sorumluluk faaliyetleri, stratejileri vardır. Kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin küresel düzeyde artmaya başlamasıyla, başta küresel ölçekte ilk 100'de yer alan uluslararası şirketler olmak üzere, ulusal şirketler de ekonomik gerçekliklerinin dışında toplumsal ve çevresel ihtiyaçlara da yönelmeye başlamışlardır.Tez çalışmasında genel anlamda kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının gelişimi ve şirket-çevre ilişkisinin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışmada hedeflenen şirketlerin çevreyi korumak için ne tür önlemler aldıkları ve şirketlerin çevre koruma stratejilerinin arkasında yatan nedenleri saptamak ve bulguları `şirket çevreciliği' ekseninde çözümlemektir. Bu nedenle Türkiye ölçeğinde şirketlerin çevreci tutum ve davranışları hakkında fikir sahibi olmak için bir alan araştırması yapılmıştır.Anket sorularına verilen yanıtlardan yola çıkarak şirketlerin çevre koruma alanına eğilmeleri 1990'lı yıllardan sonra özellikle son 10 yılda artış göstermiştir. Bunda yasal yükümlülüklerin, toplumda çevre bilincinin artmasının ve ulusal, uluslararası piyasada rekabet unsurunun etkisi büyük olmuştur.
Özet (Çeviri)
Arising from their institutional structures, corporates have a number of responsibility activities and strategies which are based on the institutional preferences and which are obliged to be fulfilled so as to survive in the competition environment in the face of their counterparts, clients, governments, nongovernmental organizations, the rest of the society as well as the world we survive in. Following the global increase of the corporate responsibility, particularly the first hundred biggest international corporations in the global scale, as well as the national corporations, have started to be inclined towards the social and environmental requirements beyond the economic realities.Generally this study covers a review of the development of the corporate social responsibility perception as well as the corporate-environment relations within the framework of the corporate social responsibility activities.With this study, it is intended to identify the measures for the environmental protection and the reasons lying behind the corporate environmental protection strategies, and to analyze these findings in the axis of `corporate environmentalism?. Accordingly, a field study was conducted with a view to reach a judgment on the environmental attitudes and conducts of the corporations across Turkey.It can be deduced from the survey responds that the tendencies of the corporations for the environmental protection have increased after the 1990s, and particularly for the last 10 years. Statutory obligations, the increase in the social environmental awareness and the fact of competition in the international markets have substantial effect on this increase.