Markanın dürüst kullanımı
Fair use of trademark
- Tez No: 250220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN HAYAL ŞEHİRALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Markalar mal veya hizmetlerin kaynağını ve kalitesini belirleyen, sahibine tekel haklar sağlayan ayırt edici işaretlerdir. 556 sayılı KHK'nın 5. maddesi, marka olabilecek işaretleri geniş bir şekilde belirtilerek; ayırt ediciliği sağlayabilmesi, çizimle görüntülenebilmesi, benzer biçimde ifade edilebilmesi, baskı yoluyla yayımlanabilmesi veya çoğaltılabilmesi şartları ile her türlü işaretin marka olarak tescil edilebileceğini hüküm altına almıştır.Ayrıca 556 sayılı KHK ile teşebbüslere tanınan süre yönünden sınırsız olan tekel hakkı, her türlü işaretleri marka olarak seçme özgürlüğü; 556 sayılı KHK'nın marka hakkının kapsamını düzenleyen 9. ve marka hakkına tecavüz hallerini düzenleyen 62 vd. maddeleri ile birlikte değerlendirildiğinde, marka hakkının sınırlandırılması zorunluluğu hâsıl olmuştur.Çalışmamızda incelenen markanın dürüst kullanımı, markanın sahibine tanıdığı tekel hakkı sonucunda ortaya çıkan ve üçüncü kişiler lehine marka hakkını sınırlandıran bir kullanım hakkıdır.Çalışmamızda ulusal ve uluslararası marka hukuku sistemlerinde markanın dürüst kullanımının kapsamı incelenmiş, doktrin ve mahkeme kararları ışığında marka hakkı kapsamına getirilen istisna hükmü değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A trademark is a distinguishing sign which indicates the source and quality of goods or services and gives exclusive rights to its owner. Decree law no 556 Article 5 has a broad understanding of the term ?sign?, which may be treated as a trademark. This provision regulates that any sign can be registered as a trademark in case it has the following requirements; ability to distinguishing; can be shown by drawing, can be expressed similarly, can be broadcast with printing or to run off copies.Furthermore when we analyze; exclusive right which is limitless in terms of time and freedom of choice all shades of marks admitted to enterprises by Decree law no 556 with article 9 of Decree Law no 556 that regulate rights conferred by a trademark and article 62. et. of Decree Law no 556 that regulate infringement of trademark right, necessity of limitation of trademark rights have occurred.Trademark fair use that has been examined as three chapters in our study is a usage right resulting from the exclusiveness of the right granted by trademark and restricts trademark right to benefit of third persons.In our study, scope of trademark fair use are examined as part of national and international trade-mark system and tried to research limitation of trademark righs in light of court desicions and doctrine.