Ücretin korunması
Protection of wages
  1. Tez No: 250219
  2. Yazar: G. ÇAĞLAR ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Ücretin korunması, işçilerin hak kazandıkları ücret alacaklarının işverence belirli yasal sınırlamalara uygun olarak ödenmesini, ödenen ücretin işçinin kullanımına elverişli bulunmasını ve işverence hiç veya gereği gibi ödenmediğinde, işçilerin başvurabilecekleri çeşitli hukuki yolların bulunmasını ve bu yolların ücrete ulaşmak için elverişli olmasını ifade eder. İşverenin çeşitli kamusal yaptırımlarla karşı karşıya kalması da korumanın kapsamı içerisindedir.Uluslar arası ve ulusal mevzuatta işçi ücretlerini korumaya yönelik çeşitli hükümler mevcuttur. Bunları başlıca ücretin ödenmesi esnasında koruyucu hükümler ve ücretin ödenmemesi halinde uygulama alanı bulacak hükümler olarak iki ana başlık altında incelemek mümkündür.Ücretin ödenmesinde koruyucu hükümler, ücretin ödenme yeri, zamanı, ödemenin şekli gibi konularda sınırlayıcı hükümlerdir. Ayrıca ödemenin ispatı da işçinin zarar görmesini engellemek amacına yönelik olarak çeşitli esaslara bağlanmıştır. Ücret üzerinde yapılacak tasarrufların sınırlandırılması ve işçinin zaman zaman çalışmadığı sürelere ilişkin ücretinin ödenmesi de bu başlık altında incelenebilir.Ücretin ödenmemesi halinde ise, işçi alacaklarına diğer alacaklar karşısında öncelik tanımak, ücreti garanti altına alan bir fondan karşılamak, yüksek faiz, işçiye fesih hakkının tanınması ve işverenin karşılaşacağı kamusal yaptırımlar uygulama alanı bulur.Türk iş mevzuatında ücreti koruyucu hükümler genel olarak yeterli görülmekle birlikte, birtakım korumaların yetersizliği, yargısal yorumdan kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada yer alan mevzuat değişikliklerine ve amaca uygun yargısal yorumlara ek olarak işçilerin özellikle sendikalar aracılığıyla bilinçlendirilmelerinden sonra, gerekli ve istenen koruma düzeyine ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Protection of wages means payment of receivables of the employees which they have become entitled to get by the employer in accordance with particular legal limitations, availability of the paid wages for the use of the employees and in case of non or unduly payment, existence of various legal remedies that can be sought by the employees and these remedies being useful to get the wages. The protection also includes various public enforcements that employers are faced with.Various provisions for protection of the employee wages are available in international and national legislation. These can be examined under two main titles ? the protective provisions in the course of payment of the wages and the provisions that shall be applicable in the case of non-payment of the wages.The protective provisions in payment of the wages are limiting provisions in some respects such as the location, time and form of the payment. Additionally, the evidence of payment is required by various principles in order to prevent employee from suffering any damages. The limitation of savings over the wage and payment of the wage of the employee regarding the periods in which the employee did not work from time to time can also be examined under this title.In case of non-payment of the wages, remedies such as prioritization to receivables of the employee against other receivables, covering the wages from a guaranteed fund, high interest rates, granting the right of cancellation to the employee and public enforcements imposed on the employer shall be applicable.Although the provisions of Turkish labor legislation regarding protection of wages are generally deemed adequate, the lack of several protections results from legal interpretation. In addition to legislative amendments included in this study and legal interpretations suitable to the purpose, the required and desired protection level can be achieved after the awareness of the employees is raised especially through unions.