6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında markanın dürüst ticari kullanımı
Honest commercial use of the brand under the scope of Industrial Property law No 6769
- Tez No: 589652
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İletişim ve bilgi teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler, fikir ürünlerinin de dünya genelinde yaygınlaşmasına neden olmuştur. Marka hakkı geniş bir çerçevede değerlendirildiğinde fikri ve sınai haklar hukuku içerisinde yer almaktadır. Sınai Mülkiyet Kanunu hükümleri incelendiğinde markanın, bir teşebbüsün sahip olduğu mal ve hizmetleri diğer mal ve hizmetlerden ayıran temel unsur olduğu görülmektedir. Markanın sahip olduğu en temel özellik, marka olarak seçilen işaret vasıtasıyla teşebbüsün mal veya hizmetlerinin diğer mal veya hizmetlerden ayrılmasının sağlanmasıdır. Bu bağlamda markanın önemli bir ayırıcılık fonksiyonu üstlendiği söylenebilir. Marka hakkı günümüzde, tüketici hukukundan ceza hukukuna kadar çok geniş bir yelpazede malvarlığına ilişkin mutlak bir hak olarak kabul edilmektedir. Bir hak, hak sahibince dürüstlük kuralına ve hakkın kötüye kullanılması yasağına aykırı bir biçimde kullanılması halinde hukuk düzeni tarafından korunamayacaktır. Marka hakkı da dürüstlük kuralı çerçevesinde kullanılması gereken bir hak olarak ön plana çıkmaktadır. Marka hakkının kullanımında aranan temel ölçüt, dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içerisinde bir kullanımın gerçekleştirilmesidir. Dürüst hareket etmeyen kişinin marka hakkına tecavüz iddiası ile karşı karşıya kalması oldukça olasıdır.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of communication and information technologies have led to the spread of ideas products around the world. When the trademark right is evaluated within a broad framework, it is included in intellectual and industrial rights law. When the provisions of Industrial Property Law are examined, it is seen that the brand is the main element that separates the goods and services of an enterprise from other goods and services. The most important feature of the brand is the separation of the goods or services of the enterprise from other goods or services by means of the mark chosen as the brand. In this context, it can be said that the brand has an important function of discrimination. Trademark right is accepted as an absolute right to a wide range of assets from consumer law to criminal law. A right cannot be protected by the legal order if it is used in violation of the righteousness rule and the prohibition of abuse of right. Trademark right comes into prominence as a right to be used within the framework of honesty code. The basic criterion in the use of the trademark right is the realization of an honest and fair use in the ordinary course of business. It is quite possible that the person who does not act honestly is confronted with the claim of infringing the trademark right.