Markanın dürüst kullanımı
Limitations on the effects of a trademark
- Tez No: 628847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kural olarak tescille kazanılan marka hakkı, sahibine markayı kullanma ve ondan yararlanma konusunda mutlak nitelikte bir hak vermektedir. Sınai Mülkiyet Kanunu'nda marka sahibinin üçüncü kişilerin markasıyla aynı veya benzer işaretlerin kullanımını yasaklama yetkisi oldukça geniş bir çerçevede düzenlenmiştir. Marka hakkından doğan bu yasaklama yetkisi, marka tescilinin diğer sınai mülkiyet haklarından farklı olarak süresiz olarak yenilenebilmesi imkânı ile birlikte değerlendirildiğinde korumanın boyutu daha iyi anlaşılmaktadır. Tescilli bir markanın sahibine sağladığı kapsamlı hak ve yetkilerin ticaret hayatında rakiplerin ve kamunun menfaati gözetilerek bazı sınırlamalara tabi tutulması zorunludur. Kanuni sınırların varlığı halinde marka sahibi üçüncü kişiye karşı tescilden doğan haklarını ileri sürememektedir. Marka tescilinden doğan hakların kapsamında istisna veya markanın dürüst kullanımı olarak adlandırılan hukuki kurum çerçevesinde, tescilli bir markanın sahibi üçüncü kişilerin kendileri, işletmeleri veya mal ve hizmetleriyle ilgili bazı işaretleri ticaret hayatında bilgi verme ve açıklama mahiyetinde kullanmalarını marka hakkına dayanarak engelleyemez. Bu tür kullanımların hukuka uygun olmasının ilk ve öncelikli koşulu ise üçüncü kişinin ticaret ve sanayideki dürüst uygulamalar çerçevesinde hareket etmesidir. Markanın dürüst kullanımı olarak adlandırılan hukuki kurumun incelendiği bu çalışma, üçüncü kişilerin tescilli bir markanın aynısı veya ayırt edilemeyecek derecede benzeri olan işaretleri ticaret hayatında dürüstçe kullanabilmelerine ilişkin olarak Sınai Mülkiyet Kanunu'nda ve kaynak Avrupa Birliği düzenlemelerinde yer alan hükümleri Türk ve Avrupa Birliği hukukunda ortaya çıkan bilimsel ve yargısal içtihatlar çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The registered trade mark confers an exclusive right on its owner. The types of use which the owner may prohibit are set out in a non-exhaustive way. Un like other industrial property rights, the term of a trademark registration may continue indefinitely. As a result the extent of trade mark protection becomes even stronger. There are certain limitations on the trade mark owner's right to prohibit a use that a priori infringes the exclusive scope of the trade mark. In fact, limitations are the outcome of the balance between preserving the trade mark rights of the owner against the necessity of allowing third parties a reasonable use of someone else's mark and safeguarding the public interest. Fair use of a trademark allows third parties to use signs or indications which are identical or similar to a registered trademark in certain situations. The proprietor of a trade mark is not entitled to prohibit a third party from using in the course of trade, their own name or address or indications concerning the characteristics of goods or services. The permitted types of use are limited as they only apply on condition that the third party uses the trade mark in accordance with honest practices in industrial or commercial matters. In this study, legitimate uses of a trade mark are examined in the light of scientific literature and judicial decisions which resulted from the provisions of Turkish Industrial Property Code and regulations of the European Union.