Toplumda suça ilişkin korkunun yapılaşması
The structuration of fear of crime in the society
- Tez No: 250228
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
?Toplumda Suça İlişkin Korkunun Yapılaşması? başlıklı bu tez çalışmasında, İstanbul'da suçun sayıca fazla olduğu Eminönü ve suçun sayıca az olduğu Tuzla İlçesinde çalışanların suça ilişkin korkularına odaklanılmıştır. Her iki ilçeden, amaçlı ve belirlenmiş kotalara göre seçilen örnekleme anket uygulanmıştır. Ayrıca suç mağduriyeti yaşamış ve yaşamamış kişilerle de derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.Giddens'ın (1999a) yapılaşma teorisi bağlamında ele alınan bu çalışmada, suça ilişkin korkunun sadece bireysel veya sadece yapısal öğelerine değil, her ikisinin de birbirini ürettiği sürece veya ilişkiye bakılmıştır. Suça ilişkin korku bir takım toplumsal etkileşim mekanizmalarıyla devamlılığını sağlamakta ve suçtan korunma pratikleriyle gözlemlenebilir olmaktadır. Yapı kurallardan ve kaynaklardan oluşmaktadır (Giddens, 1999a). Yapılaşan suça ilişkin korkunun da kuralları ve kaynakları bulunmaktadır. Bireyler suça ilişkin kimi kuralları öz düşünümsel olarak izlemekte (pratik bilinç ve usavurmayalı bilinç aracılığıyla) ve sahip olduğu kaynaklara / güce göre bir takım suçtan korunma stratejisi geliştirmektedir (örneğin varsıl kesim surlarla çevrili yerleşim mekanlarına gidebilmektedir).Toplumda suça ilişkin endişe gerçek bir endişedir ve suçun kendisinden daha önemli hale gelmiştir. Çünkü suça ilişkin korku, toplumsal etkileşim mekanizmaları aracılığıyla sürekli üretilerek yapılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a dissertation titled ?The Structuration of Fear of Crime in the Society (in the sample of İstanbul-Turkey)?, the focus has been on fear of crime of people who work in Eminönü that has much crimes in number and district of Tuzla that has less crimes in number. The survey was conducted on sample selected dependent upon specified and judged quotas in both districts. Moreover, deep interviews were conducted with respondents who both experienced and inexperienced crime victimization.In this study which was used ?the theory of structuration? of Giddens (1999a), the focus is not only on agential or structural elements of fear of crime, but on the process or relationship which is produced by each both elements. The fear of crime has maintained its sustainability with social interaction mechanisms and has been observable with practices aimed at protection from crime. The structure is composed of rules and resources (Giddens, 1999a). There have been rules and resources for structuration fear of crime as well. Agents have watched some rules related to crime reflexively (through consciousness based on rationalization and practical conscious) and have developed strategy to protect from crime according to resources/power they have (for instance, wealth groups have removed gated communities).The apprehension related to crime is a real one, and it becomes more important than crime itself, for the fear of crime has structured by being recursive produced.