Vajinismus tanısı alan kadınlar ve eşlerinde temel bilişsel şemalar ile bağlanma stillerinin incelenmesi
Research on core cognitive schemas and attachment styles of woman with vaginismus and their husbands
  1. Tez No: 250229
  2. Yazar: ÖZGE ÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı vajinismus tanısı alan kadınlar ve eşlerini vajinal giriş zorluğu bulunmayan kadınlar ve eşleriyle karşılaştırarak vajinismus tanısıyla ilişkilendirilen cinsel bilgi, cinsel taciz, ilişki uyumu, ağrı algısı gibi etiyolojik denencelerden bir kısmı; erken dönem uyumsuz şemalar ve bağlanma stilleri açısından gruplar arasında ne gibi farklılıklar olduğunu saptamaktır.Bu amaçla; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğinde vajinismus tanısı ile izlenen 45 kadın ve eşi tanı grubu olarak; vajinal giriş zorluğu bulunmayan ve sosyo-demografik özellikler bakımından tanı grubuna benzeyen 48 kadın ve eşi ise karşılaştırma grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan çiftler Kişisel Bilgi Formu eşliğinde değerlendirilerek, temel şemalar için Young Şema Ölçeği ve bağlanma stilleri için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır:?Tanı grubundaki çiftler yakın ilişkilerinde daha fazla kaygı yaşamaktadırlar.?Kayıtsız bağlanma stili daha çok eşleri vajinismus tanısı alan erkekler arasında görülmektedir.?Tanı grubundaki çiftler ?Güvensizlik / Suistimal Edilme?, ?İstenilmeme / Yetersizlik?, ?Bağımlılık?, ?İç İçe Geçme?, ?Fedakarlık?, ?Duyguların Bastırılması? ve ?Kendini Kontrolde Yetersizlik? erken dönem uyumsuz şemaları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir.?Kadınlar arasında ?Güvensiz Bağlanma?, ?Duygusal Yoksunluk?, ?İç İçe Geçme?, ?İstenilmeme / Yetersizlik?, ?Bağımlılık? ve ?Fedakarlık? boyutları vajinismus tanısını yordamaktadır.?Erkekler arasında ?Kayıtsız Bağlanma?, ?Duygusal Yoksunluk?, ?Hastalıklar ve Tehditler Karşısında İncinebilirlik?, ?İç İçe Geçme? ve ?Fedakarlık? boyutları eşlerindeki vajinismus tanısını yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare women with vaginismus and their husbands with woman who do not have the difficulty of vaginal entrance and their husbands in point of some parts of etiological hypothesis connected with vaginismus such as sexual knowledge, sexual abuse, relationship adjustment and perception of genital pain, early maladaptive schemas and attachment styles to determine what kind of differences they have.In diagnosis group there are 45 couples who applied to Ankara University Medical School, Psychiatry Polyclinic with complaint of vaginismus. In comparison group there are 48 couples who are similar with diagnosis group in point of socio-demographic features. With the couples that were taken to this work, accompanied by Individual Information Form?s evaluation, Young Schema Inventory for early maladaptive schemas and Experiences in Close Relationships-Revised for attachment styles have been used.Results of the study are as follows:?Couples in diagnosis group feel more anxiety in their close relationships.?Husbands of woman with vaginismus have dismissing attachment style more than other groups.?There is statistically significant difference between diagnosis group and comparison group in ?Abandonment / Instability?, ?Incompetence?, ?Dependence?, ?Enmeshment?, ?Self-Sacrifice?, ?Emotional Inhibition? and ?Insufficient Self-Control? early maladaptive schemas.?In woman, ?Insecure Attachment?, ?Emotional Deprivation?, ?Enmeshment?, ?Incompetence?, ?Dependence? and ?Self-Sacrifice? dimensions predict diagnosis of vaginismus.?In man, ?Dismissing Attachment?, ?Emotional Deprivation?, ?Vulnerability to Harm and Illness?, ?Enmeshment? and ?Self-Sacrifice? dimensions predict woman?s diagnosis of vaginismus.