Intertextuality in John Fowles' The Collector and The French Lieutenant's Woman
John Fowles'ın the Collector ve The French Lieutenant's Woman adlı eserlerinde metinlerarasılık
  1. Tez No: 878900
  2. Yazar: NARGIZ ISMAYILOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde metinlerarasılık teorisine olan ilgi önemli ölçüde artmıştır, çünkü bir veya başka bir metinlerarası bileşenin mevcut olduğu sanat eserleri giderek artmaktadır. Kültürlerarası iletişim teorisi, üslup bilimi ve çeviri çalışmaları gibi birçok bilim dalı bu konuyu inceliyor. Ancak metinlerarasılık ve metinlerarası bağlantılar kategorisinin daha kapsamlı incelenip analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı John Fowles'un The Collector ve The French Lieutenant's Woman adlı romanlarındaki metinlerarası bağlantıları ortaya koymaktır. Çalışma, teorisyenler Julia Kristeva, M. Bakhtin ve diğer birçok bilim insanının metinlerarasılık kavramının geliştirilmesindeki muazzam çalışmalarına ve katkılarına dikkat çekiyor. Çalışma, John Fowles'un seçilmiş iki romanındaki metinlerarası bağlantıların incelenmesi için geniş bir teorik çerçeve sunmaktadır. Romanları metinlerarası katkıların varlığı açısından analiz ettiğimizde, yazarın eserlerinde birçok modern İngiliz yazarın ve seçkin Viktorya dönemi yazarlarının eserlerine atıfta bulunduğu bizim için açık hale geliyor. Charles Dickens, Thomas Hardy, William Thackeray ve diğerleri gibi. Yazar, eserlerinde The Tempest ve Romeo and Juliet gibi Shakespeare oyunlarından da söz ediyor. Ayrıca romanlarında mitolojik ara metinleri kullanan yazar, bu bağlamda onların felsefi anlamlarını da genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, interest in the theory of intertextuality has increased significantly, because there are more and more works of art in which one or another intertextual component is present. Many disciplines are studying this aspect, such as the theory of intercultural communication, stylistics, and translation studies. However, there is a need for more thorough research and analysis of the category of intertextuality and intertextual connections. The main purpose of this study is to show intertextual connections in John Fowles's novels The Collector and The French Lieutenant's Woman. The study notes the enormous work and contribution of theorists Julia Kristeva, M. Bakhtin, and many other scientists in developing the concept of intertextuality. The study presents a broad theoretical framework for the study of intertextual connections in two selected novels by John Fowles. As a result of analyzing the novels from the point of view of the presence of intertextual inclusions in them, it becomes obvious that the writer in his works refers to the work of many modern English writers, as well as outstanding writers of the Victorian era, such as Charles Dickens, Thomas Hardy, William Thackeray, and many others. The author in his works also refers to Shakespearean plays as The Tempest and Romeo and Juliet. Also, by using mythological intertext in the novels, the author in this regard expands the philosophical meaning of the works.