XX.yy. sonunda ve XXI.yy. başında Rus kelime hazinesindeki değişiklikler
Change in the treasury of Russian word at the end of XX th century and begining XXI th century
  1. Tez No: 250240
  2. Yazar: İLYUZA VALEEVA ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMİR DİETRİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada alıntı kelimelerin Rusça'ya girme sebepleri, yolları, özellikleri ve gerekçeleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Kelimelerin Rusçalarının değil de alıntılarının kullanılma gereksinimleri incelenmiş, bunların Rus Dilindeki yeri ve Rus Dilinin gelişmesine yaptıkları etki araştırılmıştır.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde alıntının anlamı, belirtileri, özellikleri ve grupları yer almaktadır.İkinci bölümde ?Perestroika? yıllarında yapılan politik reformlardan söz edilmiştir çünkü bu reformlar beraberinde Rus halkının sosyal hayatlarındaki ve konuşma dillerindeki değişikliklerine yol açmıştı.Üçüncü bölümde XX. yy. sonunda Rus Dilinin kelime hazinesindeki değişikliler ve XI.yy. başında Rusça'daki durumu ve sorunları konularından bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde gazete makalelerinden örnekler verilmiştir.Beşinci bölümde ise sonuç ve özet yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Current research covers the reasons of entrance of the loan words into Russian lexicon, ways and features of the entry, as well as analyzes its rationales. This study examined the necessity of the use of loan words instead of its Russian originals and investigated the place of these words in Russian and their influence on development of Russian language. The study is composed of five chapters. First chapter includes the meanings of the loan word, its characteristics, indicators and groups.Second chapter includes discussion on the subject of political reforms in“Perestroika”period, as these reforms have brought about changes in the social lives and colloquial language of Russian people.Third chapter displays changes in the lexical system of the Russian language at the end of XX. century and the status, problems and future of the Russian language in Russia at the beginning of XI. century.Forth chapter presents examples from newspaper articles.And finally, fifth chapter includes epilogue and abstract sections.