?Aldous Huxley'nin Crome Yellow ve Evelyn Waugh'nun Decline and Fall isimli romanlarında karakterlerin yitik-kahraman olarak incelenmesi?
?A Study of the Anti-hero in Aldous Huxley?s Crome Yellow and Evelyn Waugh?s Decline and Fall?
- Tez No: 250244
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
?Aldous Huxley'nin Crome Yellow ve Evelyn Waugh'nun Decline and Fall İsimli Romanlarında Karakterlerin Yitik-kahraman Olarak İncelenmesi? adlı bu çalışmada karakterler ?yitik-kahraman? bağlamında incelenmiştir. Her iki bölümde de ?yitik-kahraman? iki farklı bakış açısından ele alınmıştır. Birinci Bölümde Aldous Huxley'nin Crome Yellow (1921) isimli romanındaki karakterler iki farklı karakter grubuna bölünerek incelenmişlerdir. Birinci gruptaki karakterlerin ?salt akıl? ile hareket ettiklerinden dolayı duygu ve eylemden yoksun oldukları örneklerle açıklanmıştır. İkinci grup karakterlerin ise ?salt duygu?ları ile hareket ettiklerinden dolayı haz peşinde koştukları ve bu bakımdan da ahlâki açıdan zayıf oldukları örneklerle saptanmıştır. İkinci Bölümde Evelyn Waugh'nun Decline and Fall (1928) isimli romanındaki karakterler iki farklı bakış açısından ele alınmışlardır. Yozlaşmış bir toplum bakış açısından ele alınan Birinci grup karakterler hayatta kalamayacak kadar pasif, yetersiz ve şanssızdırlar. Bu halleriyle de yitik-kahraman kriterlerine uygun oldukları örneklerle açıklanmıştır. İkinci grubu oluşturan karakterler ise düzgün bir toplum bakış açısından incelenmiş ve ahlâki açıdan zayıf olmaları nedeniyle yitik-kahraman oldukları örneklerle tespit edilmiştir. Her iki bölümde de saptamalar yazarın biyografisi, günlükleri, denemeleri ve romanın kendisi olmak üzere birincil kaynakların ışığı altında yapılmıştır. İkincil kaynak olabilecek farklı eleştirmenlerin görüşleri de eklenmiştir. Her iki yazarın içinde yaşadıkları toplum ve tarihi süreç göz önünde bulundurulmuş ve karakterleri aracılığıyla döneminin hangi özelliklerine göndermede bulunduklarından bahsedilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada 20. yüzyıl başında yazılmış adı geçen romanlardaki karakterlerin hepsinin farklı nedenlerden dolayı ?yitik-kahraman? oldukları ve bu halleriyle de yazarların yaşadıkları çağı ve o çağın özelliklerini yansıttıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, entitled ?A Study of the Anti-hero in Aldous Huxley?s Crome Yellow and Evelyn Waugh?s Decline and Fall?, investigates anti-hero type characters from two different perspectives.In Section One, the characters in Aldous Huxley?s Crome Yellow (1921) are divided into two groups: those who are guided by ?intellect? and those whose actions answer principally to their ?emotions.? The former are presented as anti-heroes on account of both their emotional poverty and their inability to act. Conversely, the latter are equally valid candidates for anti-hero status on account of their impetuousness and sensual pleasure. In Section Two, the characters in Evelyn Waugh?s Decline and Fall (1928) are similarly divided according to two different points of view. It is argued that the members of the First group meet the criteria for anti-hero status after being examined as inhabitants of a corrupt society and characterized as fatally passive, inadequate and luckless. The members of the Second group, though presented as inhabitants of a decent society yet characterised as morally weak, are shown as equally valid candidates for anti-hero status.In both sections, conclusions are drawn after consultation of primary sources such as the novels themselves and the biographies, articles and diaries of the writers. The authors? contemporary society and history is also taken into consideration while analyzing what features of their society the writers are referring to via characterization. As a result, the characters in aforementioned novels written at the beginning of the 20th century meet the criteria for anti-hero in many different ways and hence reflect the different characteristics of their society.