Scientfic satire in H. G. Wells Novels: The Island of Dr. Moreau and The Food of the Gods (How it came to earth)
H. G. Wells'in romanlarında bilimsel yergi
- Tez No: 99756
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Herbert George Wells yirminci yüzyılın en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu tez onun bilim kurgu romanına katkısını vurgulamayı ve özellikle onun The Island of Dr. Moreau ve The Food of the Gods ( How it Came to Earth ) adlı iki bilimsel romanındaki yergisel öğeleri bulmayı amaçlamıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Preface, Wells' in hayatı ve edebi kariyerinin edebiyat tarihindeki önemini içermektedir. Tezin Introduction adlı ilk bölümünde Wells 'in yirminci yüzyd edebiyatçısı olarak önemi incelenmektedir. Ayrıca Darwin'in Wells üzerindeki etkisi de belirtilmiştir. Wells eserlerinde farklı anlatım formları kullanmıştır. Yergi bunlardan birisidir. 'Yergi temelde edebi ve dramatik olan, insan kusurlarının, ahmaklıklarının ve noksanlarının alay, hor görme, hiciv ya da diğer yöntemlerle tartışıldığı bazen de gelişme amaçlayan bir sanat formudur' (1). Diğer bir form olan ütopya ise 'hiçbir yer' anlamına gelmektedir. 'Ütopya daha iyi bir dünya için toplumun özlemlerinin ve umutlarının sesidir'(2). Anti-ütopya (kötü yer) ise çağdaş İngiltere'deki eğilimleri eleştiren hayali bir ülkeyi kullanır '. Bunun en önemli ilk örneği Aldous Huxley 'nin Brave New World adlı eseridir. Introduction bölümünde son olarak eleştirmenlerin Wells ve onun The Island of Dr. Moreau ve The Food of the Gods eserleri hakkındaki düşünceleri verilmiştir. Tezin The Analyses of the Novels adlı ikinci bölümünde söz konusu romanlar bilimsel yergi açısmdan incelenmektedir. The Island of Dr. Moreau hayvanları insana dönüştürmeye çalışan çılgın bir bilim adamının hikayesini anlatmaktadır. The Food of the Gods ise bitki, hayvan ve bebeklerde inanılmaz gelişmeye neden olan bir ilacı anlatmaktadır. Benzeliklerin yanısıra romanlar arasmda farklılıklar da vardır. The Island of Dr. Moreau karamsar bir kitaptır çünkü yazar uygar insanın geleceği hakkında umutsuzdur. Son bölüm olan Conclusion bölümü daha önceki bölümlerdeki fikirlerin özetini içerir. Wells'in birçok eserinin bilimsel yergi öğelerini taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu romanlar da uygarlık ve bilimsel gelişmeler arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Her iki roman da Wells'in hayal gücünü ve edebi yeteneklerini ortaya koymaktadır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT H. G. Wells is considered one of the greatest authors of the twentieth century. This thesis aims to emphasise his contribution to science fiction novel and especially find the satirical elements in his two scientific novels; The Island of Dr. Moreau and The Food of the Gods ( How it Came to Earth). This thesis consists of four parts. Preface includes some information about Wells's life and the importance of his literary career in the history of literature. In the first part of the thesis, entitled Introduction, Wells's importance as an author of the twentieth century literature is analysed. In this part, Darwin's influence on Wells is also discussed. In his works Wells used different narrative techniques; satire is one of them. 'Satire is an artistic form, chiefly literary and dramatic in which human or individual vices, follies, abuses or shortcomings are held up to censure by means of ridicule, derision, irony or other methods, sometimes with an intent to bring about improvement' (1). Another form is Utopia which means ' no place'. 'Utopia is the voice of social aspirations and hopes for a better world to come' (2). Anti-utopia uses an imaginary country to satirize actual tendencies in contemporary Britain. In Introduction the critics' views on Wells and his novels The Island of Dr. Moreau and The Food of the Gods (How it Came to Earth) are also given. In the second part of the thesis entitled The Analyses of the Novels the novels in question are analysed in terms of scientific satire. Both novels are the combination of the science fiction and satire and they criticise the society in different aspects. The Island of Dr. Moreau tells the story of a mad scientist who tries to make human beings out of animals. The Food of the Gods is about a medicine which causes enormous growth in plants, animals and human babies. This book is more hopeful than the former one because Wells dreams of a world of giants in which science, technology and peace have the power. Apart from similarities the books have different points since The Island of Dr. Moreau is a pessimistic novel because of the author's hopeless views about the civilized man. The last part, called Conclusion, consists of the summary of the ideas discussed in the previous parts.lt is concluded that many of Wells's works convey the elements of scientific satire. The novels in question analyse the connection between civilization and the scientific developments. Both novels reflect Wells's imagination and literary skills thoroughly.