Two figurations of the noble lie in dystopian literature: We and Kallocain
Distopya edebiyatında erdemli yalanın iki biçimi: Biz ve Kallocain
- Tez No: 698765
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Karşılaştırmalı Edebiyat, Siyasal Bilimler, Philosophy, Comparative Literature, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin ana amacı Plato'nun Devlet kitabının üçüncü bölümünde karşılaştığımız erdemli yalan kavramının distopya edebiyatında tekrar eden bir tema olup olmadığınının izini sürmektir. Antik Yunan din ve mitolojisinin ana kaynakları olarak değerlendirilen Homer ve Hesiod'u eleştirirken, Plato onlar gibi benzer bir yol izleyerek teorisini ortaya koyduğu ideal devleti ayakta tutmak ve sosyal kontrolü sağlamak için erdemli yalan tezini ortaya atar. Buna dayanarak, bu tezde Plato'nun erdemli yalan kavramını bir ideolojik araç olarak nasıl eski mitik ve politik kaynakları kullanarak dönüştürdüğü irdelenmektedir. İlk olarak Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya kitabından hareketle ortaya koymaya çalıştığım distopya ve erdemli yalan arasındaki organik bağı Yevgeny Zamyatin'in Biz ve Karin Boye'nin Kallocain distopyaları üzerinden, konu edilen felsefi kavramı başarılı bir şekilde yansıttıklarını düşündüğüm için, incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to scrutinize whether Plato's noble lie, which one can find in the III Book of the Republic, is a recurring narrative framework in later utopian/dystopian works of literature. While criticizing the ideology that Greek mythological sources, most notably Hesiod and Homer, actualized, Plato adopted a similar method/theory to keep the state stable through concept noble lie that at the same time functions as a means of social control. I come to suggest that Plato develops an artificial/fictional ideological truth regarding the genealogy of the state by combining old mythic structures. Through a selective survey, I specify that there may exist a general outline regarding how the main political narrative is modeled in utopian works and I question the possibility of analogous ideological patterns among the books. Although one can rightly assert that many dystopian works utilize a founding/creation myth/narrative, I opted for Yevgeny Zamyatin's We and Karin Boye's Kallocain for the following reasons. Initially, when compared with books such as Brave New World, 1984, and Fahrenheit 451, one finds fewer studies that are limited in scope on both works, which are especially examined from a different 'angle'. Secondly, both books not only meet the criteria for a successful dystopia but also better correspond to the primary narrative that Plato presented through the noble lie. For instance, while We appropriates the same class of guardians as one can come across in the Republic, possessing identical roles in the division of labour, the psychologist in Kallocain follows the steps of Platonic Socrates who delivers the method he is going to use for generating a falsehood, in stages.