Kadın seks işçiliğinin hukuki mevzuat çerçevesinde incelenmesi
Analysis of woman sex workers in accordance with law and regulation
  1. Tez No: 250254
  2. Yazar: SABRİYE DİLEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde seks işçiliğini, ataerkil ve kapitalist sistemin bir uzantısı bağlamında ele alıp, sömürü ve baskı rejimin sonucu olduğu gerekçesiyle değerlendirmeler yaparak yasaklanması gerektiğini savunanlarla; fahişeliğin yeniden tanımlanarak seks işçiliği kapsamında emek kavramı odaklı meslek bağlamında ele alanlar ve bu çerçevede seks işçilerine hak ve güvenceler sağlanması için mücadele edenler arasındaki tartışmalar sürmektedir.Ataerkil sistemin yol açtığı kadın cinselliğinin erkekler için kullanım aracı olması ve bu durumun kapitalist piyasa sistemiyle de daha da yaygınlaştırılması sonucu fuhuş toplumsal bir gerçeklik olmaya devam etmektedir. Öte yandan seks işçiliğini herhangi bir emek türü çerçevesinde ele alarak meslek olarak tanımlama kapsamında uluslararası ve ulusal alanlarda mücadeleler verilmektedir.Her iki durumda da öncelikli olarak yapılması gereken kadın seks işçilerine yönelik kötü muamelelerin önüne geçerek, daha fazla sömürülmelerini engellemek amacıyla hak ve güvenceler sağlanmasıdır. Uzun vadede ise amaç fuhşa yönelten ataerkil sistem kaynaklı, kapitalist sistem destekli koşulları ortadan kaldırmak olmalıdır.Fuhşu düzenleyen ülkelerden biri olan ülkemizde ise, kadın seks işçilerinin koşullarının iyileştirilmesi, insanca yaşam standartlarının tutturulabilmesi açısından düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
At the present day, argumentes between people who defend forbidding of sex work as a result of exploitation and compulsion regime within teh context of patriarcal and capitalist system and people who deal with prostitution by discribing as a seks worker within the context of effort and in this context struggle for getting rights and guarantees of sex workers.Prostitution keeps going as a social fact as a result of making woman sexality as a commodity by patriarcal system and becoming widespread by capitalist system. On the other hand on the international and national areas, struggles for describing sex work as a effort ara contiuned.It is needed to give precedence to give rights and guarantees of sex workers for putting an end exploitation and bad treatments.But over the long term, it is more important to abolish harmful conditions of patriarcal and capitalist system.In Turkey as a state which ordered prostitution, it has to be reviewed all legal arrangement , with the view to make better conditions of sex worker for reaching humanistic life standards.