Endekse dahil olma ve çıkarılmanın hisse senedi performansına etkisi : İMKB uygulaması
The effects of addition to index and deletion from it on stock performance : ISE implementation
- Tez No: 250259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, 2000-2007 yıllarında İMKB U 100 Endeksi'ne dahil edilen ve çıkarılan hisse senetlerinin fiyat ve işlem hacmi verileri incelenmiştir. Her iki durumda da fiyat ve işlem hacmi verilerinde hareketlilik gözlenmiştir. Ayrıca, endeks değişiklikleri etrafında anormal getiri bulunmuştur. Dahil olan hisse senetleri fiyatları, duyuru ve yürürlük tarihlerinde önemli ölçüde yükselmekte, analiz süreci sonunda ise düşmektedir. Fiyat duyuru tarihinde yaklaşık %2 artmaktadır. Endeksten çıkarılmanın etkisi ise daha az olmakta ve fiyat duyuru tarihinde yaklaşık %1 düşmektedir.Ayrıca, çalışmada duyuru ve endeks değişikliği tarihleri etrafındaki işlem hacmi verileri araştırılmıştır. Benzer şekilde, dahil olma(HR: Dt: % 1.16 ve Ut: % 1.18) ve çıkarılma(HR: Dt: % 1.35 ve Ut: % 2,09) değişikliklerinin her ikisinde de, duyuru sonrası ticaret hacminde önemli ölçüde artış delilleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyses price and volume data of stocks added to or deleted from the ISE 100 Index from 2000 through 2007. For both additions and deletions we observed a movement in the data of price and volume. Furthermore, we find that abnormal returns around index changes. We find that additions price of the stock exhibits significant increase in the announcement and the change day, and then a decline at the end of the analysis process. The price increases steadily approximately 2 % in the announcement day. With the effect on the deletions the price drops approximately 1 % in the announcement day. Furthermore, we investigate trading volume around the announcement and the index change time. We also find evidence supporting that the trading volumes increases after the announcement in both additions(VR: Ad: % 1.16, Ed: % 1.18) and deletions(VR: Ad: % 1.35, Ed: % 2,09) changes.