Marka yerleştirmenin tüketicilerin hatırlama düzeyine etkisi
The effect of brand placement on consumers' recall level
  1. Tez No: 250276
  2. Yazar: HATİCE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşmenin iletişim teknolojisine getirdiği yenilikler ile günümüzde geleneksel reklamcılık artık önemini kaybetmeye başlamıştır ve geleneksel medya anlayışı yerini yeni medya anlayışına bırakmıştır. Bu durum reklamcıların işini zorlaştırmaya başlamıştır ve böylece reklamcılar alternatif yollar geliştirmek durumunda kalmışlardır. Marka yerleştirme de, reklamcıların geliştirdiği yollardan birisidir.Bu araştırmanın amacı marka yerleştirme ile tüketicilerin marka ile ilgili hatırlama düzeylerini ölçmek ve marka sahibi firmalara belirli bir müşteri grubu oluşturmalarını sağlamak üzere katkıda bulunmaktır. Ayrıca marka yerleştirme konusunda literatüre katkı sağlamaktır.Araştırmanın verileri, Türkiye` de vizyona giren ?Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar? filmini izleyen seyircilerden anket ve yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre; marka yerleştirmenin marka hatırlanması üzerinde anlamlı etkisinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca araştırma, filme markalarını yerleştiren firmalar ve film yapımcıları için önemli ipuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays traditional advertising anyhow has begun to dwindle with the innovations which globalization brought to the communication technology and traditional media penetration has given place to new media penetration. This situation has complicated the way for advertisers and thus advertisers has obliged to evolve altenative ways. Brand placement is one of the ways that advertisers evolved.The aim of this research is to measure the recall levels of consumers about the brand and to contribute to the firms which belong to a brand for creating a particular client group. Also to contribute to the literature regarding brand placement.Data of the reseach was gathered by questionnaire and face to face interview which was applied to the audience who have seen the movie -He`s Just Not That Into You? at the cinemas.According the results of the research; it has been found out that brand placement has significant influence upon brand recall. Also this research includes important clues for the firms which place their brands to the films and film producers.