Anonim şirketlerde hisse haczi
Attachment of shares in joint stock companies
- Tez No: 250275
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışma konumuzu teşkil eden ?anonim şirketlerde hisse haczi?, takip hukukunun önem arz eden konularından biri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde ticaret hayatındaki ve sermaye piyasalarındaki gelişmeler de göz önünde bulundurulacak olursa, gerek hisse senetlerine ilişkin oluşabilecek sorunların arttığı, gerekse hisse senetlerinin haczedilmesine ilişkin durumların karmaşık bir hâl aldığı açıktır.Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.İlk bölümde, anonim şirketlerde hisse haczi konusuna giriş yapılmadan önce, anonim şirketler hukukunun konuyla ilgili kavramları genel hatları ile ele alınacaktır.İkinci bölümde anonim şirketlerde hisse haczi ile ilgili olarak hissenin senede bağlanmış hâli olan hisse senetlerinin ve ilmuhaberlerin haczi, hissenin senede bağlanmamış hâli olan çıplak payın haczi ve hukuki düzenlemeye kavuşturulması fazla eski tarihe dayanmayan kaydileştirilmiş hisse senetlerinin haczi gibi hususlar ele alınıp; bu konuların tartışmalı noktalarına açıklık getirilmeye çalışılacaktır. Anonim şirket hisselerine ilişkin durumlar açıklanırken, hisseye bağlı hakların ve hisse senedi sertifikasının haczine de değinilecektir.Üçüncü bölümde, hisse haczi konusunda özellik arz eden durumlar ele alınacaktır. Hissenin haczedilmesine karşı öngörülmüş olan birtakım yasaklar veya sınırlamaların İcra ve İflâs Hukuku karşısındaki uygulanırlığı ayrıca tartışılacaktır. Yine aynı bölümde, bu tür durumlar hakkında yapılacak açıklamaların yanı sıra özelleştirme kapsamındaki şirketlerin hisse senetlerinin, banka hisse senetlerinin ve bağlı nama yazılı hisse senetlerinin haczedilebilirliği gibi çeşitli örnekler ortaya konacaktır. Aynı bölümde, borçlunun, sahibine farklı haklar veren senetlere sahip olması hâlinde, bu senetlerden hangisinin öncelikle haczedilmesi gerektiği sorununa çözüm bulmak amacıyla icra hukukundaki hacizde tertip kuralının hukukumuzdaki ve yabancı hukuklardaki uygulamalarına yer verilecektir.Çalışmamız, konu hakkındaki tespit ve değerlendirmelerimiz doğrultusunda sonuç kısmıyla sona erecektir.
Özet (Çeviri)
?Attachment of shares in joint stock companies?, the subject of this study, is considered as one of the important issues of enforcement law. When developments both in trade and capital markets are taken into account, it reveals that there is a rise in the probable problems regarding shares and cases concerning attachment of shares have become complicated.The study is composed of three main parts, namely, introduction, three development chapters and conclusion.In the first part, concepts of corporation law regarding the subject are handled prior to the introduction of attachment of shares in joint stock companies.In the second part, within the scope of attachment of shares in joint stock companies, the cases such as attachment of shares a form of share that is tied-up to a bill, attachment of certifications, attachment of a base basic share a form of a share that is not tied-up to a bill and attachment of materialized shares whose settlement have not been reached so many years ago are dealt with and controversial points of these cases are to be enlightened. While cases regarding shares of joint-stock companies are explained, attachment of rights bound to share and of stock warrant is dealt with.In the third part, the cases which are peculiar in the field of attachment of shares are examined. Whether a set of prohibitions and limitations envisaged against attachment of a share is applicable against Law of Bankruptcy or not is also discussed. In the same part, in addition to explanations which are made in such situations, several examples regarding the attachability of shares of companies within the scope of privatization, of bank stocks and of bound registered shares are provided. In the case that a debtor has bills which grant several rights to its owner, the priority problem may arise regarding determination of which of these bills are to be attached at first. In order to find a solution to the situation, application of the rule of attachment arrangement in enforcement law both in our law and foreign laws are cited.The study ends with the conclusion part involving related findings and assessment of the author of the study.