Anayasa Mahkemesinin norm denetimi işlevi
The function of the norm review of the Constitutional Court
  1. Tez No: 250286
  2. Yazar: KAZIM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
?Anayasa Mahkemesinin Norm Denetimi İşlevi? adlı bu çalışmada, ?norm denetimi için Anayasa Mahkemesine başvuru yolları?, ?denetime tabi normlar?, ?ölçü normlar? ve ?norm denetiminin safhaları? dört bölüm halinde ele alınmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde norm denetimi için Anayasa Mahkemesine başvuru yolları ele alınmış, bunlardan somut norm denetimi (defi yolu, itiraz yolu) ve soyut norm denetimi (dava yolu) Türkiye'deki gelişim ve uygulamalarıyla ele alınmış, anayasa şikayeti (bireysel başvuru üzerine denetim) ile ilgili olarak özellikle Türkiye'de uygulanması yönündeki tartışmalar ve dünyadaki uygulamaları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, anayasal denetime tabi normlar; kanunlar, kanun hükmünde kararnameler, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü, Anayasa değişiklikleri ve uluslararası andlaşmalar olarak Anayasa Mahkemesi uygulamaları incelenerek ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, Anayasa Mahkemesinin yaptığı denetimde ölçü olarak kullandığı normlar; Anayasa kuralları yanında, uluslararası andlaşmalar ve uluslararası hukuk kuralları, hukukun genel ilkeleri, Atatürk ilke ve inkılâpları olarak ele alınmış, Anayasa Mahkemesinin kararları incelenerek bunların nasıl ve ne ölçüde, ölçü norm olarak kullanıldıkları incelenmiştir.Dördüncü bölümde, norm denetiminin safhaları; ilk inceleme, yürürlüğü durdurma ve sonuç bölümünde verilen kararlar olarak, iptal isteminin reddi, iptal kararı, konusu kalmayan istem hakkında karar verilmesine yer olmadığı kararı olarak ele alınmış, yine Anayasa Mahkemesinin kararları ele alınarak bu safhalar incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise çalışma boyunca incelenen kararlarla Anayasa Mahkemesinin norm denetimi işlevi değerlendirilmiş ve konuya ilişkin bir takım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, name is ?The function of the norm review of The Constitutional Court?, there are four parts; ?remedies to The Constitutional Court for norm review?, ?audited norms?, ?reference norms? and the stages of norm review?.In first chapter, remedies to The Constitutional Court for norm review have been investigated; from these, concrete norm review (exception remedy) and abstract norm review (suit of nullity) have been handled with development and practices in Turkey, relating to the constitutional complaint (audit by individual application) has been dwelled upon especially the discussions of practicing in Turkey and practices in the World.In second chapter, constitutional audited norms; laws, law amending ordinances, The Grand National Assembly of Turkey İnternal Regulation, constitutional changes and international treaties have been handled in accordance with The Constitutional Court?s practices.In third cahapter, reference norms used by The Constitutional Court at time of review; in addition to constitutional rules, international treaties and international law rules, general principles of law, the principles and revolutions of Atatürk have been handled and The Constitutional Court?s decisions have been examined to find out how and to what degree used are these as reference norms.In fourth chapter, the stages of norm review; preliminary analysis, stop the enforcement and the decisions that given at conclusion part (rejection of annulment request, annulment decree, no need to adjudge because of subject of request is not to remain) have been handled, again these stages had been examined by considering the decisions of The Constitutional Court.In conclusion chapter, The Constitutional Court?s function of the norm review is evaluated in accordance with the decisions examined in the study and some recommendations are given.