Bedelli ve bedelsiz sermaye artırımlarının yatırımcı davranışları üzerindeki etkisi: İMKB şirketleri üzerinde ampirik bir çalışma
Effects of equity issues and bonus issues on investors? behaviour: an empirical study on ISE companies
  1. Tez No: 250297
  2. Yazar: NÜKHET ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yatırımcıların sermaye artırım duyurularını nasıl algıladıkları konusu şirketlerin yatırım ve finansman kararlarını belirlemelerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmada sermaye artırımlarının, yatırımcılar tarafından nasıl algılandığı ve dolayısıyla sermaye artırımlarının hisse senedi fiyatları üzerinde etkisi olup olmadığı analiz edilmektedir.Çalışmada ilk olarak şirketlerin finansman ve yatırım kararlarının şirket değeri üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Daha sonra sermaye artırımları ile ilgili genel bilgilere yer verilmiş ve yatırımcıların bedelli ve bedelsiz sermaye artırımlarına bakış açılarına ilişkin daha önce yapılmış olan araştırmalar çerçevesinde tartışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise ülkemizde sermaye artırımı duyurularının yatırımcılar tarafından nasıl algılandığına ilişkin hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketler üzerinde bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The point how capital increase announcements are perceived by the investors is essential for the companies to determine investment and financial decisions. This study investigates how capital increase announcements are perceived by the investors and whether capital increases affect share prices.First in this study the effects of the investment and financial decisions on the firm value are mentioned. Later some general information about capital increase has given and investors? perception about equity issues and bonus issues is discussed within the scope of the results of other studies.In final chapter of this study, how capital increase announcements are perceived by the investors in our country is investigated using the data of the firms? share prices which are listed in Istanbul Stock Exchange.