Muhasebe meslek mensuplarının hata, hile ve meslek etiği konularındaki tutumları üzerine bir araştırma: Ankara ve Balıkesir örneği
A research on attitudes of members of the accounting profession about error, fraud and professional ethics: Ankara and Balıkesir sample
- Tez No: 250296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Muhasebe meslek mensuplarının devletten topluma, mesleki kuruluşlardan müşterilere kadar çok geniş bir alanda sorumlulukları vardır. Bu sorumluluk duygusu etik kavramının temelinde yer almaktadır. Muhasebe meslek mensuplarının, faaliyetlerini sadece teknik kurallara uyarak değil, aynı zamanda mesleğin gerektirdiği etik ilkelere bağlılık bilinciyle yürütmeleri gerekir.Muhasebede etik değerleri etkileyen en önemli konulardan birisi yapılan hata ve hilelerdir. Etik dışı kabul edilen asıl unsur muhasebe hatalarından çok muhasebe hileleridir. Çünkü hilede kasıt unsuru vardır. Bununla birlikte hilenin, neden olabileceği çok ciddi finansal kayıpların yanında güven unsurunu zedeleyen yönüyle de yıkıcı etkileri olabilmektedir.Muhasebe meslek mensuplarının hata ve hileler ile etik dışı davranışlara yönelik tutumlarını incelemek amacıyla yapılan bu araştırmada Balıkesir ve Ankara'da faaliyet gösteren meslek mensuplarına bir anket çalışması uygulanmış, bazı değişkenler ile meslek mensuplarının tutumları arasındaki ilişkiler araştırma konusu yapılmıştır. Meslek mensuplarının cinsiyetlerine, öğrenim durumlarına, ünvanlarına, meslekteki kıdemlerine ve faaliyet gösterdikleri illere göre tutum ve görüşlerinde bazı anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals connected with the profession, have responsibilities in a very wide area ranging from state to society and from professional associations to customers. This sense of responsibility appears in the base of the concept of ethics. It is necessary that members of the accounting profession carry on their activities not only by obeying the technical rules but also with consciousness of commitment to the ethical principles as required by the profession.Some of the most considerable subjects affecting the ethical values in accounting are mistakes and frauds. The real element to be considered as unethical is accounting frauds rather than accounting mistakes. In addition, frauds may have destructive effects with its aspect of abusing one?s trust besides the possibility of causing very serious financial losses.In this study, which is carried on for the purpose of examining attitudes oriented to mistakes, frauds and unethical behaviors of members of the accounting profession, a survey is carried out between members of the profession operating in Balıkesir and Ankara and relationship between some variables and attitudes of members of the profession are taken as the research subject. It is determined that there exist some significant differences regarding attitudes and opinions of members of the profession with respect to variables such as sex, educational background, title, seniority in the profession and province in which the members operate.