Kompozit makaralarda gerilme analizinin sonlu elemanlar metoduyla incelenmesi
- Tez No: 3909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
-1- ZET Bu çalışmada değişik şekillere sahip kompozit makaralar da gerilme analizi yapılmıştır. Problemin çözümünde sonlu elemanlar metodu uygulanmış ve eleman olarak izoparametrik dikdörtgen eleman seçilmiş tir. Bu metodun bilgisayara uygulanması için gerekli olan nümerik İntegrasyon detaylı olarak ele alınmıştır. Değişik profiller için gerilme analizi yapılmış ve elde edilen gerilmeler grafikler halinde yorumlarıyla birlik te verilmiştir. Ayrıca gerilmeler EK-1 de tablolar halinde sunulmuştur. Değişik prof i 1 lerdeki kesit deği şimleri, bilgisayar programlarıyla hesaplanmıştır. Ayrıca doğru ile diğer profiller arasında malzeme tasar rufu ve gerilme açısından karşılaştırmalar yapılmıştır. Malfzeme fiatının ve yük taşıma kabiliyetinin önemlilik derecesine göre uygun profil seçilebilir.
Özet (Çeviri)
?11' ABSTRACT In this study, stress analyses in pulleys made of composite materials has been performed for different profiles. The finite element method has been used. Isoparametric rectangular elements have been conside red. The necessary numerical integration for the com puter solution has been studied in detail. The results of the stress analyses have been given in terms of graphics and tables. Stress and material consumption for varions profiles have been compored. The results of this thesis may be used in engineering applications for chosing suitable pulleys considering tht loading and material costs.