Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının halkla ilişkilere yansımaları örnek olay incelemesi: Çağdaş Türkiyenin Çağdaş Kızları Projesi
Public relations reflections of corporate social responsibility case study:Contemporary Girls of Contemporaray Turkey's Project
  1. Tez No: 250315
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZSERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
``Kurumsal Sosyal Sorumluluk Anlayışının Halkla İlişkilere Yansımaları'' isimli çalışmanın birinci bölümünde öncelikle sosyal sorumluluk kavramı işletme literatürü içinde ele alınarak kavramın doğuşu ve tarihsel gelişim süreci ve bu süreçte kurumsallaşmasını sağlayan faktörlerle ilgili teorik açıklamalara yer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise kavramın Türkiye'deki gelişim süreci çerçevesinde bugün ulaştığı noktada kurumsal sosyal sorumluluk temelli halkla ilişkiler uygulamalarının işletme yönetimleri açısından ne derece önemli olduğu örnek olay incelemesi üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Turkcell ve ÇYDD tarafından yürütülen ``Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları Projesi'' (Kardelenler Projesi) incelenmiş, proje Turkcell Firması'nın halkla ilişkilerine katkıları açısından değerlendirilmiştir.Turkcell Firması ve ÇYDD işbirliğinde 2000 yılından itibaren devam ettirilen proje, Turkcell Firması'nın halkla ilişkilerine olumlu katkılar sağlamış ve firma yaratmak istediği kurum imajına büyük ölçüde yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first section of the study with the title ?Public Relations Reflections of Corporate Social Responsibility?, the concept of social responsibility has been analyzed within the business literature, and theoretical explanations have been given with respect to the emergence and historical process of the concept and the factors making its institutionalized.In the second section of the study, case study has been examined in an effort to verify important the public relations practices based on the corporate social responsibility is for the management of enterprises at the current level of corporate social responsibility in Turkey. In this respect, ?Contemporary Girls of Contemporary Turkey? project, a joint project of Turkcell and ÇYDD (Association in Support of Contemporary Living) has been studied and evaluation as to the favorable contributions to the public relations of Turkcell.The project conducted by Turkcell and ÇYDD since the year 2000 has positively contributed to the public relations of Turkcell, and the company has substantially achieved its corporate image that it has wished to have.