Kimlik statülerinin 22-30 yaşlar arasındaki genç yetişkinlerin yaşadığı kaygı düzeyi ile ilişkisi
Relation of identity status with anxiety level the young adults experience between the ages of 22-30
- Tez No: 250355
- Danışmanlar: PROF. DR. H.NERMİN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin kimlik statüleri ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır.Araştırmaya; İstanbul ili, Anadolu yakası sınırlarında ikamet eden 22-30 yaşlar arasındaki 60 kadın, 60 erkek olmak üzere, toplam 120 üniversite mezunu genç yetişkin katılmıştır. Katılımcıların kimlik statülerine ilişkin bilgiler ?Benlik Kimliği Objektif Ölçüm Skalası? ile, kaygı düzeylerine ilişkin bilgiler ise ?Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri? ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda; başarılı kimlik statüsü ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunurken; ipotekli, moratoryum ve başarısız kimlik statüleri ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Cinsiyetlere göre kimlik statüleri incelendiğinde, başarılı kimlik statüsüne sahip kadınların oranının erkeklere göre fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bir diğer bulgu, örneklem grubundaki genç yetişkinlerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyinin yüksek olmasıdır. Cinsiyetlere göre durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri incelendiğinde, cinsiyetler arasında bir farka rastlanmamıştır.Benlik kimliği objektif ölçüm skalasının alt alanlarından elde edilen bulgulara göre; meslek, arkadaşlık ve flört alt alanlarındaki kimlik statüleri ile sürekli kaygı düzeyleri arasında bir ilişki belirlenmemiştir. Ancak örneklem grubunu oluşturan genç yetişkinlerin meslek alt alanındaki ipotekli ve başarısız kimlik statüleri ile durumluk kaygı düzeyleri arasında , arkadaşlık alt alanındaki ipotekli kimlik statüsü ile durumluk kaygı düzeyleri arasında ve flört alt alanında moratoryum kimlik statüsü ile durumluk kaygı düzeyi arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relation between the young adult?s identity status and the state-trait anxiety inventory. It was conducted in the Anatolian side of Istanbul with the participation of 120 postgraduate young adults -60 female and 60 males- between the ages of 22- 30. Thus, data regarding the identity status of the participants was evaluated with the objective measure of ego, whereas data about anxiety level was assessed with state-trait inventory.As a result of this study, it was found that there existed a significant relation between identity achievement and state-trait anxiety level, whereas there was not an expressive connection among moratorium, diffusion, and identity status and state-trait levels. Therefore, when the identity status according to gender was analyzed it was determined that the ratio of females with identity achievement was higher than that of males. The result of this study indicated that that state-trait anxiety level of the sample group of young adults was high. When the state-trait anxiety levels, according to genders are analyzed it was discovered that there was no difference between genders.According to data obtained from objective measure of ego identity status, there existed no relation among occupation, friendship and identity status in sub-domain of flirtation and state-trait anxiety levels. However, a relation was determined among foreclosure identity status and state-trait anxiety level. Furthermore, in the sub-domain of flirtation no significant relation was identified between moratorium identity and state-trait anxiety level.