Aile konutunun sağ kalan eşe özgülenmesi
The allocation of the family dwelling to the surviving spouse
  1. Tez No: 330329
  2. Yazar: ŞEBNEM NEBİOĞLU ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Ka¬nunu, eski Medeni Kanunda birçok değişiklik yapmıştır. Türk Medeni Kanunu'nda edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimi olarak kabul edilmiş, ayrıca Türk hukukuna aile konutu kavramı getirilmiştir. Aile konutuyla kastedilen; eşlerin ve varsa çocukların birlikte yaşa¬dıkları ve ailenin yaşam merkezi olarak kabul edilen konuttur. Huku¬kumuzda yeni bir müessese olmasına rağmen, Türk aile yapısı içinde aile konutunun diğer ülkelerden çok daha önemli bir konuma sahip olduğu söylenilebilir.Ayrıca Türk Medeni Kanunu, eşlerden biri¬nin ölümü üzerine sağ kalan eşin o güne kadar devam eden yaşam tarzının muhafazasını mümkün kılmak amacıyla; 240, 254, 255, 270 ve 652. maddelerle bazı kurallar getirmiştir. Bu düzenlemeler gereği sağ kalan eş aile konutunun mülkiyetinin veya konut üzerinde intifa veya oturma hakkının miras payına veya tasfiye alacağına mahsuben kendisine özgülenmesini talep edebilmektedir. Böylece aile konutu koruması evlilik ötesine taşınmaktadır.Bu çalışmada aile konutu ve sağ kalan eşe özgülenmesi ele alınmıştır.Bu çalışma kapsamında, birinci bölümde, doktrinde ve Yargıtay kararlarında yer alan tanımlamalar ışığında, aile konutunun tanımı yapılmaya çalışılmıştır. Daha sonra, aile, konut ve eş kavramları ve aile konutunun özellikleri, koruma süresi ve korunma nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak, karşılaştırmalı hukuktaki durum incelenmiştir.İkinci bölümde, Türk Medeni Kanunu'nun mal rejimleri bölümünde yer alan aile konutunun özgülenmesi hükümleri incelenmiştir. Bu kapsamda 240, 254,255 ve 279. maddeler ayrıntılı olarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde, aile konutunun sağ kalan eşin miras hissesine mahsuben özgülenmesi ile ilgili olan 652. madde, koşulları ve etkisi, doktrinde yer alan görüşler ve Yargıtay karaları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Civil Code applicable in 1 January 2002 made a lot of amendment on the former Civil Code. Participation in the acquired property was accepted as statutory regime and the institution of family dwelling was brought to Turkish law. The family dwelling is the residence in which the spouses and children are living in and accepted as a center of living for the family. Although a new development is in Turkish law, in the Turkish family structure, the family dwelling is more important than other countries.Also the Turkish Civil Code, has established some rules with art. 240, 255, 279 and 652 and the objective of this allotment rules is to ensure the preservation and continuity of the surviving spouse's standards of living up to that day after the death of a spouse. Accordance with these regulations, the surviving spouse can demand to the account of his/her inheritance share or the share of the liquidation, allocation of the residence or an entitlement of usufruct or right of habitation. So the protection of the family dwelling is transported beyond marriage.In this study, family dwelling and the allocation of its to the surviving spouse was discussed.During this study, in the first section, it was tried to make a defination of the concept of the family dwelling in the light of the definations which exist in the doctrine and the Supreme Court decisions. Afterwards, it was tried to examine the concept of family, dwelling and spouse and the characteristics of family dwelling, protection period and the reasons of protection. Lastly, the position on the comparative law was examined.In the second section, the provisions of allocation of the family dwelling contained in the section of property regimes of the Turkish Civil Code has been examined. In this context, art. 240, 254,255 and 279 has been examined in detail.In the third section, art. 652 that is related to the allocation of family dwelling on account of the surviving spouse's inheritance share, conditions and effects has been examined in the light of the views on the doctrine and the Supreme Court decisions.