Periferik kan kök hücre transplantasyonlu hastalarda pre ve posttransplant dönemlerde serum leptin düzeyleri: Endojen leptinin engraftmanda muhtemel rolü
Serum leptin levels in patients undergoing peripheral blood stem cell transplantation in the and posttransplant period: Probable role of endogenous leptin in engrafment
- Tez No: 88415
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Periferik kök hücre transplantasyonu (PKHT) sırasında salgılanan endojen sitokinlerin lökosit ve trombosit engraftmanlannı hızlandırdıklan bilinmektedir. Leptin, progenitor hematopoetik kök hücrelerde de eksprese olan, iştah ve enerji tüketiminden sorumlu olan ob (obez) gen ürünüdür. Leptinin büyüme faktörü olarak etkisi olabileceği bildirilmesine rağmen kök hücre transplantasyonunda rolünü araştıran bir klinik çalışma yoktur. Bu nedenle, bu çalışmamızda leptinin PKHT yapılmış olan hastalarda nakilden önce ve sonraki düzeylerini ve engraftmandaki rolünü araştırdık. Çalışmaya çeşitli hematolojik ve solid maligniteler nedeniyle PKHT uygulanan 32 hasta (19 erkek, 13 kadın) alındı. Hastalar aynı yaş, cinsiyet ve BMFleri olan, 28 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubuyla (15 erkek, 13 kadın) karşılaştırıldı. Periferik kök hücreler, son indüksiyon kemoterapisinden 14 gün sonra G-CSF kullanılarak mobilize edildi. Tüm hastalara posttransplant dönemde, lökosit engraftmanma (lökosit>1000/mm3) kadar geçen süre içinde GM-CSF verildi. Hastaların serum leptin düzeyleri G-CSF'le mobilizasyon öncesinde, aferez ürününde, posttransplant +l.gün, +7.gün ve lökosit engraftman zamanında olmak üzere immünoradyometrik yöntemle (IRMA) ölçüldü. Yüksek doz kemoterapi ve nakilden sonraki +1. günde serum leptin değeri en yüksek idi (16.75 ± 3.26 ng/ml). Bu değer, G-CSF öncesi değerinden (11.62 ± 2.75 ng/ml), aferez ürünü değerinden (7.73 ± 2.02 ng/ml), posttransplant +7.gün değerinden (12.11 ± 2.17 ng/ml) ve lökosit engraftmanı zamanındaki değerden (9.26 ± 1.50 ng/ml) istatistiksel olarak yüksekti (sırasıyla p=0.0001, pO.0001, p=0.0040 ve pO.0001). Aferez ürününde serum leptin değeri en düşük düzeyde idi. Serum leptin düzeyi lökosit engraftmanma doğru progresif olarak azalarak bazal seviyesinin biraz altına düştü. Posttransplant lökosit ve trombosit engraftmanıyla lökosit engraftmanı zamanındaki serum leptin düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmedi (p>0.05, r=0.153 ve r=0.003). Sonuç olarak, leptinin posttransplant dönemde salınım paterninin, PKHT'da engraftmanın erken döneminde salgılanan endojen sitokinlerden IL-3 ve SCF'ye benzediği ve muhtemelen erken dönem hematopoezde etkili bir sitokin olabileceği düşünüldü. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY SERUM LEPTİN LEVELS IN PATIENTS UNDERGOING PERIPHERAL BLOOD STEM CELL TRANSPLANTATION IN PRE AND POSTTRANSPLANT PERIOD: PROBABLE ROLE OF ENDOGENOUS LEPTIN IN ENGRAFTMENT It is well known that release of endogenous cytokines activate neutrophil and platelet engraftment during peripheral blood stem cell transplantation (PBSCT). Leptin, an obese (ob) gene product, which is responsible in energy consumption and appetite, is also expressed in hematopoietic stem cells, however a study^ investigating its role in stem cell transplantation is not present yet. For that reason serum leptin levels, among patients undergoing PBSCT during pre and post transplant period, and also the relationship between leptin levels and engraftment were investigated in this study. 32 patients (19 males and 13 females) with different hematological malignancies and solid tumors were included into the study. The patients were compared with 28 healthy subjects (15 males and 13 females) selected as control group, who were similar as age, sex and BMI to patients. Peripheral stem cells were mobilized by G-CSF, 14 days after the last induction chemotherapy. All patients were given GM-CSF in posttransplant period until neutrophil recovery (>1000/mm3). Serum leptin levels were measured by immunoradiometry method, on day before G-CSF, in leukapheresis harvest, on +lstday, on +7thday after transplantation and on neutrophil engraftment day. The highest leptin level was obtained on day +1 after high dose chemotherapy and transplantation (16.75 ± 3.26 ng/ml). This level was statistically higher than pre-G-CSF level (11.62 ± 2.75 ng/ml), apheresis harvest level (7.73 ± 2.02 ng/ml), posttransplant +7* day level (12.11 ±2.17 ng/ml), and neutrophil engraftment day level (9.26 ± 1.50 ng/ml)( p=0.0001, p0.005, r=0.153 and r=0.003). In conclusion, it was thought that leptin's secretion pattern in pre and posttransplant period was similar to those of IL- 3 and SCF, endogenous cytokines secreted in early period of recovery during PBSCT, and leptin also may probably be a cytokine secreted in early period of recovery. 27