Türkiye'de KOBİ bankacılığı kapsamında KOBİler'e verilen finansal destekler (entegre çözüm modeli)
SME banking which is consist of given supports to sme (integration solution model )
  1. Tez No: 250406
  2. Yazar: HİLAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER PARASIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kobiler, ekonominin temelini oluşturan, sayıları, barındırdıkları işgücü, yarattıkları katmadeğer bakımından hem son tüketiciye hem de ara malı kullanıcılarına hizmet veren işletmelerdir. Kobiler, yıllardır, yetersiz mali ve hükümet politikaları sebebiyle; olması gereken yerlere gelememişlerdir. Değişen dünya şartlarına uyum sağlamakta güçlük çekmişler, kendi ayakları üzerinde durmaya mecbur kalmışlardır.Kobilerin gelişmesi ve güçlenmesi üretimde ve hizmet sektöründe büyük atılımlar sağlayacaktır. Bunun gerçekleşmesi için yapılması gerekenler bu ülkenin kamu ve özel kesiminin sorumluluğudur. Bu konuda yapılacak faaliyetler ileriye dönük, gelişmeyi hedefleyen disiplinli ve sonuç odaklı olmalıdır.Kobilere destek olacak bankaların önünün açılması için gerekli yasal ve ekonomik tedbirler alınmalıdır.Bu çalışmada özel bankaların uygulayabilecekleri yeni bir kobi bankacılığı perspektifi ortaya konmaktadır. Daha yeni, atılımcı ve farklı bakış açısına sahip bu modelin uygulanabilirliği ortaya konulmuş, muhtemel etkileri, gerekli şartları ve bunların nasıl sağlanacağı üzerinde durulmuştur.Anahtar Kelimeler : Kobi, Kobi Bankacılığı
Özet (Çeviri)
SMEs are the enterprises rendering services both to end-user and the users of intermediate goods, and in terms of their numbers, embraced manpower and created added value they form the basis of the economy. For years, SMEs could not get to the position they deserve due to inadequate finance and government policies. They had difficulties to adjust to the changing conditions of the world and constrained to stand on their own feet.Development and strengthening of the SMEs shall render great breakthroughs in production and service sector. Carrying into effect the necessary action to actualize this is the responsibility of the public and private sectors of this country. The activities to be performed to this effect must be prudential, disciplined, targeted to progress and focused on results.Necessary legislative and economic measures must be taken to pave the way for the banks providing support to the SMEs.In this study a new SME banking perspective which could be implemented by the private banks is put forward. Applicability of this model having fresher, more entrepreneuring, distinct perspective is shown; its possible effects, required conditions, and how these could be catered for are elaborated.Keywords SME,SME Banking