İlköğretim öğrencilerinin anne - babalarının çocuk yetiştirme tutumlarının kişilik özelliklerine göre değişkenliğinin incelenmesi
The examination of how elemantary school students' parents' child upbringing manners change according to their personality features (personal characteristics)
- Tez No: 250442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KİRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlköğretim öğrencilerinin anne - Babalarının Çocuk Yetistirme tutumlarının Kisiliközelliklerine göre değiskenliğinin incelendiği bu arastırmada yas, cinsiyet, medenidurum, eğitim düzeyi, oturdukları evin özelliği gibi bağımsız değiskenler elealınmıstır.Arastırmada kisisel bilgilerin toplanması için arastırmacı tarafından olusturulan anketformu, anne ve babaların tutumlarını ölçmek için“Aile hayatı ve Çocuk yetistirmeÖlçeği (PAR?) ”ve kisilik özelliklerin incelemek amacıyla da“Adjective Check list(ACL) ”kullanılmıstır.Uygulama ?stanbul Besiktas ?lçesinde Milli Eğitim ?l Müdürlüğünden izin alınarakBesiktas Nimetullah Mahruki ?lköğretim Okulu ve ?smail Tarman ?lköğretimOkulunda ilköğretim öğrencilerinin anne ve babaları ile gerçeklestirilmistir.Verilerin çözümlenmesinde değiskenlere göre PAR? Ölçeğinin alt boyut puanlarınınfarklılıklarını belirlemek üzere hipotez testleri yapılmıstır. Bağımsız değiskenlerin ikikategoriden olustuğu ve dağılımların normal olduğu durumlarda hipotez testi olarakiliskisiz grup“t”testi kullanılmıstır. Bağımsız değiskenin ikiden daha fazlakategoriye ayrıldığı durumlarda PAR? ölçeği alt boyut toplam puanlarınınfarklılıklarını belirlemek üzere tek yönlü varyans analizi (ANOVA) analizleriyapılmıstır. Arastırmanın üçüncü veri toplama aracı olan ACL ile PAR? arasındakiiliskileri belirlemek üzere Regresyon Analizleri kullanılmıstır.Arastırma kapsamında elde edile tüm sonuçlar çift yönlü olarak sınanmıs veanlamlılık düzeyi en az 0,05 olarak kabul edilmistir. Ayrıca 00,01 ve 00,001düzeyinde anlamlı çıkan sonuçlar ayrıca tablolarda gösterilmistir. Arastırmanın tümistatistiksel analizleri SPSS for Windows paket program ile yapılmıstır.Yapılan Arastırmalar Sonucunda anne babaların yas değiskenine göre asırıkoruyuculuk ve baskı disiplin alt boyutlarında; Eğitim Düzeyi değiskeni ile Asırıkoruyuculuk, demokratiklik, Ev Kadınlığını Ret, Karı - Koca Geçimsizliği ve BaskıDisiplin Alt boyutlarında; Çocuk Sayısı değiskenine göre Asırı koyuculuk altboyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmustur.Yapılan analizler sonucunda PAR? ölçeğinin Asırı koruyucu alt boyutu ilekisilik özellikleri arasında yanlızca saldırganlık özelliği arasında negatif bir iliski sözkonusudur. Demokratiklik alt boyutuna bakıldığında yakınlık özelliği ve kadınsıözellikler ile pozitif yönde Evkadınlığını reddetme boyutunda yaratıcılık ile negatifbasarma ve otokontrol özelliği arasında pozitif iliski söz konusurdur. Karı kocageçimsizliği alt boyutuna bakıldığında basarma kisilik özelliği ile pozitif iliski sözkonusudur. Son alt boyut olan Baskı ve Disiplin alt boyutuna bakıldığında liderliközellikleri ile pozitif yönde iliski basarma özelliği ile negatif yönde bir iliski sözkonusudur.
Özet (Çeviri)
Of primary school students their parents' child rearing attitudes and personalitycharacteristics according to the variability of this study was to examine age, gender,marital status, education level, gender which was the first child, living in their homesas property arguments have been addressed.This study of personal information obtained By researchers for the questionnaire wascreatedTo understand the attitudes of parents Family life and child rearing scale wereused and personality traits to determine the“Adjective Check list (ACL) ”is used.Provincial Directorate of National Education in ?stanbul Besiktas district applicationwith the permission of Besiktas and ismail Tarman Nimetullah Mahruki ElementarySchool Elementary School with the parents of primary school students wasconducted.Data collected by questionnaire in resolving an argument based on differences ofPARI Scale score to determine the size of the sub-hypothesis tests are carried out.Consists of two categories of independent variables in situations where the normaldistribution, hypothesis testing, and the unrelated group“t”test was used.independent variables divided into two more categories in cases where thedifferences of PARI scale total score to determine the lower size one-way analysis ofvariance (ANOVA) analysis are carried out. The third of the survey data collectiontool to determine the relationship between ACL and PARI Regression nalise of use.The survey results obtained by two-way as edile ali been tested and a minimum levelof significance 0,05 as has been adopted. in addition 00,01 and 00,001 level, nosignifıcant result was also shown in the tables. Ali the statistical analysis of thesurvey was done with SPSS for Windows package program.Configuration Research Results of the parents by the age variable and extremepressure protection dimension of sub-disciplines; Education Level variable, withextreme protection, democratic, Home of the Red feminine, wife - My husband andPrinting Imcompatibility Disciplinary Sub-sizes; Number of children according tovariable extremes in sub-dimensions overprotective signifıcant differences werefound,Personality Traits of parents attitudes to the relationship betvveen the PARI when weexamine attitudes Excessive protection of sub-dimensions of success with the ACL,Compassion Demonstration, and proximity with the positive characteristics,aggression and negative feature size; PARI democratic - to recognize the equalitywith the lower size and personal conıpatibility with fenıinine features, positive,aggression and negative feature size; PARI House rejection of femininity with theACL subscales visual interest, self-blame, self-control properties with positive selfesteem,creative personality and masculine features and negative dimensions; PARIwife - husband of dissension in the ACL subscales perseverance, order, feelings ofpersonal understanding and harmony in the negative subscale features, visualfeatures of interest and positive; PARI Printing and Disciplinary Sub-feature size andvisual interest statistically significant relationship between ACL were determined.