İlköğretim ikinci sınıf öğrencilerinin ana-baba tutumları ile okul başarıları ve sınıf içi etkinlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of success at school and activity levels in the class of second class primary school students with parental attitudes
- Tez No: 187762
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN ASUDE BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmanın genel amacı, ilköğretim ikinci sınıf öğrencilerinin ana-babatutumları ile okul başarısı ve sınıf içi etkinlik düzeylerinin karşılaştırılmasıdır.Araştırmanın evrenini, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili sınırlarıiçerisinde bulunan resmi ilköğretim okulu ikinci sınıflarına devam eden öğrencileroluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili sınırları içerisinde 3 resmiilköğretim okulunun ikinci sınıflarından 150 kız ve 150 erkek öğrenci olmak üzeretoplam 300 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak çocukların sınıf içi etkinlikdüzeylerini ölçmek için, Başal (2001) tarafından geliştirilen ?Çocuklar İçin Sınıf İçiEtkinlik Ölçeği? ile öğrenci anababalarının tutumlarını ölçmek için Schaefer ve Bell(1958: Akt. Öner 1994) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Güney Le Compte, AyhanLe Compte ve Serap Özer (1978: Akt. Öner 1994) tarafından uyarlanan ?Aile Hayatı veÇocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği? kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesi bağımsız örneklemler için t testi ve Varyans Analizi ileyapılmış olup, anlamlı farkların kaynağını bulmak için Bonferroni Testi uygulanmıştır.İstatistiksel karşılaştırmalarda anlamlılık düzeyi .01 ve .05 olarak alınmıştır. Bulgulartablolar halinde özetlenmiştir.Araştırma sonucunda; elde edilen bulgulara göre ilköğretim ikinci sınıf kız veerkek öğrencilerinin PARI alt ölçeklerinden aldıkları puanların ortalamaları, standart veortalamadan sapmaları arasında büyük farklılıklar olmadığı, sadece PARI 3 (annenin evkadınlığı rolünü reddetmesi) alt ölçeğinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olduğusaptanmıştır.Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu alt ölçeklerinden PARI 2'nin(demokratik davranma ve eşitlik tanıma tutumu), PARI 3'ün (annenin ev kadınlığırolünü reddetmesi tutumu), PARI 4'ün (aile içi çatışma tutumu) ve PARI 5 (sıkı disiplintutumu)'in çocuğun okul başarısı üzerinde etkisi olduğu saptanırken, PARI 1 (aşırıkoruyucu annelik tutumu) alt ölçeğinin çocuğun okul başarısı üzerinde hiçbir etkisiolmadığı belirlenmiştir. Aynı şekilde Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme tutumu altölçeklerinden PARI 3'ün (annenin ev kadınlığı rolünü reddetmesi tutumu), PARI 4'ün(aile içi çatışma tutumu) ve PARI 5'in (sıkı disiplin tutumu) çocuğun sınıf içi etkinlikdüzeyi üzerinde etkisi olduğu saptanırken, PARI 1 (aşırı koruyucu annelik tutumu) vePARI 2 (demokratik davranma ve eşitlik tanıma) alt ölçeklerinin çocuğun sınıf içietkinlik düzeyi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı belirlenmiştir.Bu sonuçlar; ana-baba tutumlarının çocuğun okul başarı ve sınıf içi etkinlikdüzeyi üzerinde doğrudan veya dolaylı şekilde etkisi olduğunu gösterirken, ana-babaların çocuklarına karşı takındıkları tavırların çocuk eğitiminde ne denli önemliolduğunu fark etmemize vesile olmuştur. Buradan hareketle çocuğun yaşantısında çokönemli bir yere sahip olan ana-baba ve öğretmenlerin, çocuk eğitimi konusunda dahabilinçli ve titiz olmaları, aynı zamanda da olumlu ana-baba ve öğretmen tutumlarısergileyerek iyi bir özdeşim modeli oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca anne vebabalara, kendi yetiştiriliş tarzlarını bizzat çocuklarına yansıtan bir anlayış yerinegünümüz koşullarına uygun ve olumlu çocuk yetiştirme tutumlarına sahip ebeveynlerolmaları önerilmektedir.ANAHTAR KELİMELERİlköğretim, Ana Baba Tutumları, Okul Başarısı, Sınıf İçi Etkinlik Düzeyi.
Özet (Çeviri)
The main target of the research is to compare success at school and activitylevels of 2nd class primary school students with their parental attitudes.The universe of the research is comprised of students in 2nd class in publicprimary schools inside the borders of İstanbul city within the 2004-2005 education year.Sampling of the research is comprised of total 300, 150 male and 150 female studentsfrom three public primary schools within the borders of İstanbul city. In order tomeasure the activity levels of the students in the class ?Activity In Class Scale ForChildren? developed by Başal (2001) and to measure students parental attitudes?Parental Attitude Research Instrument? developed by Schaefer and Bell (1958: Akt.Öner 1994) and adopted to Turkish by Güney Le Compte, Ayhan Le Compte and SerapÖzer (1978): Akt. Öner 1994) are used as a means of gathering data.Data analysis is carried out through ?t test? and ?Variant Analysis? forindependent samples and ?Bonferroni Test? is applied for finding the source ofmeaningful differences. In statistical comparisons meaning fullness level is taken as .01and .05. Findings are summarized in tables.As a result of the research it is concluded that there aren?t big differencesamong. Standard deviation, deviation from average and the averages of the points that2nd class primary school male and female students got from PARI sub scales. Only insub scale of PARI 3 (mother?s rejection of housewife role attitude) it is seen that there isa meaningful difference due to the gender.Among sub measures of parental attitude research instrument, it is found thatwhile PARI 2 (behaving democratic and equal attitude), PARI 3 (mother?s ?rejection ofhousewife role? attitude), PARI 4 (conflict in the family attitude) and PARI 5 (strictdiscipline attitude) effect child?s success at school; PARI 1 (excessive protective motherattitude) sub scale has no effect on child?s school success. In addition, among sub scalesof family life and child growing attitude while it is determined that PARI 3 (mother?srejection of housewife role attitude), PARI 4 (conflict in family attitude) and PARI 5(strict discipline attitude) has some effect on child?s activity level in class; PARI 1(excessive protective mother attitude) and PARI 2 (behaving democratic and equalattitude) sub-scales have no effect on child?s activity level in class.The findings not only show that common parental attitudes directly or indirectlyeffect child?s success at school and activity level in class but also they help us to realizethe importance of parental attitudes in a child?s education process. In conclusion, it isvital for parents and teachers who have an important role in a child?s life, to be moreconscious and careful about growing a child, since they should act a more positive roleand behave as a model. Moreover, parents are advived not to grow their children in thesame way they experienced but instead to develop a new and more positive approachaccording to today?s conditions.KEY WORDSPrimary School, Parental Attitudes, Success At School, Activity Level in theClass.