La presse occidentale a l'egard de l'orientalisme postmoderne
Postmodern oryantalizm ekseninde batı basını
- Tez No: 250463
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İlk olarak Doğu'ya karşı sanatsal ve bilimsel bir ilgi olarak ortaya çıkan Oryantalizm kavramı, sonradan ayrımcı bir söylem içermekle eleştirilmiştir. Böyle bir söylemin basında var olması, okuyucuların etik ve insani haklarına aykırı bir durum sergilemektedir. Bu tezin amacı, batı basınında oryantalist söylemin varlığıyla ilgili örnek temsil edecek bazı tespitlerde bulunmaktır. Bu eksende değerlendirilecek sonuçlara ulaşmak amacıyla, bu anlamda önemli bir olay olan Israil ve Lübnan arasında 2006'da yaşanan çatışmalarla ilgili, seçilen gazetelerin ilk sayfalarında yayınlanan haberler incelenmiştir. Metod olarak Teun Van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemi seçilmiştir. Gazeteler ise 2006 yılında İngiltere, Fransa ve Amerika'da en çok satan gazeteler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Orientalism, which has primarily occurred as a scientific or artistic interest towards the Orient, has afterwards become a discriminative discourse. The existence of such a discourse in the press is contradictory with the ethical and humanitarian rights of the readers. The objective of this thesis is to reach to some exemplary remarks, which may define the context of the orientalist discourse in the occidental press. To arrive to conclusion for an evaluation, we analyze the news on the first pages of the newspapers in the period of an important incident, which we define as the conflict between Israel and Lebanon in 2006. Our method of analysis will be Teun Van Dijk?s method of critical discourse analysis. We have chosen three newspapers from Britain, France and United States with the highest circulation in 2006.